
Відмінність стоянки від зупинки авто не знають тільки водії без досвіду. Таке судження не зовсім точне. Оскільки помиляються, як новачки, так і досвідчені автомобілісти, які мають за плечима не один рік їзди.
У статті піде мова про стоянку і зупинку. Ці знаки досить часто плутають водії. Через це трапляються безліч непорозумінь. Нерідко можуть виникати конфронтації зі службовцями патрульної поліції.
Для початку непогано було б розглянути, що собою являють дорожні знаки. Це графічні малюнки, розроблені за спеціальними стандартами. Їх задача організовувати дорожній рух за допомогою передачі певних повідомлень його учасникам.
У світі дорожні знаки поділяють, як правило на 2-і системи. Перша – це європейська, до другої відносять англосаксонську. На території України дорожні знаки відносяться до Віденської конвенції.
Всі знаки добре пояснюються ПДР. Однак проблема плутанини знаків не зникає і для її вирішення кожен водій повинен чітко засвоїти ці поняття і правильно їх трактувати на практиці.
Що означає зупинка/стоянка? У чому криються істотні відмінності
Перш ніж перейти до відмінностей між цими поняттями доцільно розібратися в суті їх визначень.
Це дорожні знаки, які свідчать про заборону навмисного припинення руху транспортного засобу.
Звертаючись до правил, можна більш детально з’ясувати, що зупинка являє собою дію, в основі якого лежить припинення руху транспортного засобу (далі ТЗ) на п’ять хвилин не більше. Однак можливо і збільшення часового ліміту. Вимогою тут виступає висадка / посадка пасажирів, також розвантаження / завантаження ТС. А також виконання вимог ПДР, а саме надання переваги в русі, виконання вимог регулювальника, сигналів світлофора тощо.
Стоянка так само передбачає обдумане, за наявності причини, припинення руху ТЗ, який становить понад п’ять хвилин. З обов’язковим виконанням вимог ПДР наведених вище.
Якщо стоянка тривала менше п’яти хв., Тоді маневр варто вважати зупинкою.
У разі, коли автомобіль припинив рух навмисне для завантаження / розвантаження ТЗ або ж посадки / висадки пасажирів, такою дією є зупинка і його тривалість не обмежується часовими рамками. Інші свідомі припинення руху ТС тривалістю п’ять хвилин і більше і не мають під собою обов’язкових умов називаються стоянкою.
Отже, можна зробити висновок, що головні відмінності між маневрами полягають в тому, що:
- зупинка являє собою короткострокову дію;
- стоянка – це довгострокова дія;
- стоянку не можна здійснювати в тих же місцях, де заборонена і зупинка;
- для зупинки можуть бути винятки в тих місцях, де не можна здійснити стоянку.
Щоб краще розрізняти дані дії, необхідно розібратися у відмінностях безпосередньо знаків «Стоянка заборонена»/«Зупинка заборонена».
«Зупинка заборонена» – цей знак легше всього запам’ятати візуально. Знак являє собою букву О, перечеркнутую двома, перехресними лініями.
«Стоянка заборонена» – цей знак нагадує букву О, де одна діагональна лінія розбиває знак.
Здійснити зупинку/стоянку з правого боку дороги, в спеціально відведених місцях чи на узбіччі.
При відсутності таких місць, вчинити дії допускається якомога правіше біля краю проїзної частини.
Що стосується стоянки, зупинки з лівого боку дороги, то здійснити подібну дію дозволяється тільки в населених пунктах і в чітко визначених випадках. А саме на дорозі з двома смугами руху в кожному напрямку і відсутністю рейок трамвая посередині, розмітки 1.1. На дорозі, що має односторонній рух.
На бульварах, дорогах, що мають розділювальну смугу, такі маневри категорично заборонені.
ТС ні в якому разі не можна ставити в два і більше ряди. Двоколісні транспортні засоби (велосипед, мопед, мотоцикл без причепа) можна ставити як в дві шеренги, так і більше.
Під кутом до проїжджої частини ставити ТЗ можна тільки там, де є розмітка для стоянки, підкріплена необхідними дорожніми знаками.
Які бувають стягнення за порушення правил зупинки/стоянки ТЗ
В Україні в цьому році відповідно до ст. 122 ч. 1 КУ про адмін правопорушення передбачені наступні штрафи за порушення правил зупинки і стоянки транспортних засобів:
- 1700 грн за стоянку, зупинку в місці, призначену для паркування ТЗ, за кермом яких знаходяться водії з інвалідністю. Або в яких перевозять пасажирів з інвалідністю;
- від 340 до 510 грн – за зупинку, паркування ТЗ, що їздять на бензині або дизелі в місцях, призначених для електрокарів;
- від 255 до 510 грн – парковка, зупинка в місцях, позначених знаками, які проголошують про заборону цих процесів;
- 20-кратний розмір від вартості послуги – за перебування на платній стоянки більше 10 хвилин без сплати;
- 3400 грн або позбавлення водити автомобіль на період 3-6 місяців – відмова виконання вимог зупинки водіями ТЗ, що здійснюють вантажоперевезення або перевезення пасажирів, які надійшли від уповноважених осіб, які відповідають за безпеку на наземному транспорті;
- 153 грн або позбавлення водити автомобіль тривалістю 3-6 місяців – невиконання водієм вимог, пред’явлених співробітниками поліції. А водієм військового ТЗ вимог про зупинку, що надійшов від уповноваженого особи військової інспекції;
- 510 грн – невиконання правил зупинки, організації дорожнього руху на смузі для маршрутних таксі, правил стоянки, зупинки, які можуть привести до перешкод дорожнього руху або нести загрозу його безпеці.