Причини відмови у виплаті по автоцивілці при ДТП

відмова в виплаті по Автоцивілці

В арсеналі страховиків не так багато важелів, за допомогою яких можна відмовити у виплаті по ОСЦПВ (автоцивілці). Можна нарахувати десь десяток, однак половину з них дуже легко спростувати.

Немає провини – немає компенсації

Страхова компанія (СК) не виплатить гроші потерпілому в разі, коли другий учасник дорожньо-транспортної пригоди має поліс ОСЦПВ і визнали не винним в ситуації, що склалася. Варто зазначити, що подібні обмеження не сягають на КАСКО.

Як правильно вчинити в даній ситуації? Якщо СК відмовляється здійснювати виплату і через недоведеність або ж неочевидності провини другого учасника ДТП, потерпілий має повне право вимагати позачерговий аналіз обставин події та експертизу навіть, в тому числі і через суд. Ясна річ, цей процес може забрати достатню кількість часу, приблизно місяць-два. У разі коли вина має двосторонній характер, компенсації повинні бути виплачені обом сторонам пропорційно ступеня заподіяної провини, з урахуванням того, що у кожної сторони є поліс ОСЦПВ (автоцивілки). Провину і її ступінь визначає суд і тільки потім СК може розрахувати розмір компенсації. Наприклад, якщо суд оголосить, що обидві сторони винні в однаковій мірі, то страховик повинен компенсувати по 50% кожній стороні.

У відповідального за ДТП немає поліса ОСЦПВ

Якщо у відповідальної сторони за пригоду відсутній поліс ОСЦПВ, то немає і СК до якої можна звернутися за відшкодуванням шкоди. Також якщо на «винний» транспортний засіб (ТЗ) є поліс 3-го типу, тобто в який вносяться дані на автомобіль і відомості про водіїв від 1 до 5, проте під час аварії за кермом авто знаходився водій, відсутній в переліку, тоді СК не виплачує гроші.

Що робити в подібній ситуації? Необхідно зібрати відповідний пакет документів (перелік див. В пункті 4). Після чого негайно відправитися в МТСБУ з паперами і заявою. І тоді можна розраховувати на виплату зі спеціальних фондів даного бюро.

Потерпілий був у стані алкогольного сп’яніння

Коли відповідальний за ДТП перебував у стані алкогольного сп’яніння під час аварії, то страховики в будь-якому випадку виплачують компенсацію. Однак якщо п’яним під час події був сам потерпілий, тоді суд виносить рішення про двосторонню відповідальності учасників аварії і тому збиток не відшкодовується.

Що робити у цій ситуації? Алкогольне сп’яніння водія повинно бути засвідчено не тільки співробітниками Патрульної Поліції, але також і відзначено в протоколі з місця події з доказами. Тому обійтися тільки диханням в трубочку не вийде, потрібно висновок медпрацівника, від якого вже буде відштовхуватися суд, а потім вже СК. Без проведення експертизи потерпілого не мають права звинувачувати в нетверезості і відповідно не повинні позбавляти прав на компенсацію. З чого випливає, що якщо потерпілий може довести свою тверезість, то він повинен пройти медичний огляд відразу після аварії.

Не надав необхідний пакет документів

Виплати можуть бути не здійснені в разі, коли потерпіла сторона не надала необхідний перелік документів, який передбачається ст. 35 закону про Обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів. У число необхідних документів входить заява, первинна і розширена довідка від Патрульній Поліції і рішення суду.

Як вчинити? Потрібно в найкоротші терміни постаратися отримати всі необхідні документи, наблизити судовий розгляд може безпосередня присутність на всіх експертизах і засіданнях. Бувають випадки, коли СК може зажадати документи, які не мають відношення до справи, проте це можна оскаржити в суді або через МТСБУ.

Розрахунок на місці ДТП

СК не буде відшкодовувати збиток в разі, коли потерпіла і винна сторони прийшли до спільного знаменника на місці аварії. Єдине що, якщо немає інших доказів крім словесних, то тоді потерпілий може спробувати зажадати компенсацію і зі страховика, який продав поліс винному в пригоді.

Які заходи вжити? Відмовити у відшкодуванні збитку СК може, тільки якщо під час договору між сторонами є свідки в особі співробітників Нац. поліції або очевидців ДТП, які можуть засвідчити факт розрахунку, а також існування розписки. В інших прецедентах всі заяви відповідального за ДТП про те, що він сплатив потерпілому заподіяну шкоду, є голослівними претензіями. Тому найвірнішими шляхами буде звернення в МТСБУ або в суд, як на винуватця-обманщика, так і на СК.

Також існує ще ряд інших приводів не заплатити компенсації, в їх число входять наступні:

Звинувачення потерпілого або винуватця ДТП в шахрайстві

Якщо якась із сторін була викрита в шахрайстві, тоді отримати компенсацію буде неможливо. Подібними питаннями в першу чергу займається департамент при СК. Він проводить спеціальні експертизи, уточнює всі обставини події і вже при наявності серйозних доказів подається позов до суду відповідно до ст. 190 КК. Якщо суд виносить рішення про визнання шахрайських дій, то винному загрожує штраф від 850 до 1700 грн або ж позбавлення волі на строк від 5 до 12 років.

Як діяти в такій ситуації? Якщо потерпілий не винен, а йому хочуть поставити співучасть, то необхідно вдатися до допомоги кваліфікованого адвоката і подати в суд на СК. Якщо шахраєм є винуватець аварії, то збиток зобов’язана відшкодувати МТСБУ.

СК не виплачує втрату товарної вартості ТЗ.

Тобто постраждала сторона отримає компенсацію за ремонт авто в межах страхової суми. Однак втрата товарної вартості через аварії не буде відшкодована. Найбільш болісно це відчувають власники новеньких ТЗ, оскільки даний прецедент дуже сильно вплине на ринкову вартість автомобіля при перепродажі.

Що робити в такому випадку? Якщо вступати в суперечку зі СК, то через заниження суми компенсації. Тому щоб довести свою правоту потрібно провести оцінку ТЗ за допомогою експертизи, вона зможе показати який відсоток від обсягу шкоди пішов на безпосередній ремонт, в скільки відсотків пішло на падіння ринкової ціни. Якщо вдасться довести втрату товарної вартості авто, то можна стягнути збитки з винуватця події, в якому постраждало ТЗ.

У разі, коли було придбано ОСЦПВ за демпінговою ціною.

Тобто на 20-30% нижче, ніж це передбачено законодавством, тоді поліс може бути визнаний недійсним і, отже, про виплати можна і не мріяти. Страховики будуть посилатися на те, що договір був складений з грубими порушеннями і не має ваги, тому під час події винуватець був не застрахований.

Як вчинити? Юристи стверджують, що якщо СК спробує через суд довести, що договір недійсний, це навряд чи буде мати успіх. Тому як договір був добровільно узгоджений між двома сторонами і ціна «автоцивілки» була розрахована безпосередньо страховиком. Тому даний поліс цілком відповідає вимогам ст. 203 Цивільного Кодексу України. І якщо навіть СК вдасться анулювати договір, то потерпілий може прийти за компенсацією в МТСБУ.

У законі про «автоцивілку» є одна хитромудра стаття, а саме ст. 38

Вона визначає випадки, де СК компенсувавши збиток потерпілій стороні, може стягнути так званий регрес з відповідального за ДТП.

Таку виплату може отримати страховик, якщо винуватець перебував в стані алкогольного сп’яніння, не мав при собі прав і т.п. І потерпілі не рідко нарікають на те, що СК не виплачують компенсації, посилаючись на цю статтю, зокрема, якщо винний був нетверезий і не своєчасно заявив про аварію.

Як діяти? Потрібно обов’язково звертатися в МТСБУ. Про відмову компенсувати збитки СК зобов’язана повідомити своєму страхувальнику протягом 3-х днів в письмовій формі. Якщо і терміни і форма були дотримані, то відмову можна оскаржити.

Дорожньо-транспортна пригода розглядається як інцидент, внаслідок якого були заподіяні збитки здоров’ю або майну.

На підставі Постанови Кабінету міністрів № N1306 від 10.10.2001, якщо ТЗ відповідального в аварії знаходився на паркувальному місці, а його власник пошкодив відчиненими дверцятами, ТЗ, що їдуть, то СК може приймати до відома як мотив для відмови в компенсації. З іншого боку, дорожній рух являє собою досить-таки великий термін, який включає в себе не тільки рух транспортних засобів, але також зупинки, висадку/посадку пасажирів і т.д. Згідно, дані умови неоднозначні і їх можна оскаржити.

Як вчинити? Потрібно вимагати підкріплення відмови, яке повинно ґрунтуватися на законодавчому рівні і отримавши відмову, попрямує в МТСБУ.

Компенсація не буде в випадках, коли пасажири ТЗ, які постраждали під час аварії, вже мають страховку від нещасних випадків, пов’язаних з ТЗ.

У таких ситуаціях компенсація буде відшкодована їм по їх полісу, а не по автоцивілці.

Що робити? Така відмова абсолютно нормальна. Тому що, коли по автоцивілці ліміт виплат на одного потерпілого становить 100 тисяч грн, то при страхуванні від можливих нещасних випадків приблизно 200-300 тисяч гривень.

Що робити, якщо Ви не згодні з відхиленням по виплатах:

  • просити проведення додаткової перевірки обставин аварії;
  • домагатися від співробітників Патрульній поліції аргументів, які свідчать про нетверезий
  • стан або відсутності прав на момент події;
  • запросити провести експертизу, яка засвідчать про втрату ринкової ціни ТЗ;
  • стежити, про те чи було вчасно повідомлено про відмову у виплаті збитку і чи відповідає відмова нормам;
  • подати позов до суду і скаргу в Моторно-транспортне бюро.

Добавити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *