Суть програми Доступна іпотека під 7%

Іпотека під 7% в Україні

З 2021 року, а точніше, з березня місяця, в Україні стартувала програма кредитування «Доступна іпотека». Завдання – знизити ставку кредитора до такого мінімуму, щоб будь-яка українська сім’я могла дозволити собі придбати нове житло. У чому, крім 7% річних, полягають переваги іпотечної програми, читайте далі в статті.

Пільгова іпотека в програмі «Доступна іпотека під 7% річних»

5000 сімей (за приблизними підрахунками Мінфіну України) може скористатися перевагами пільгового кредитування на покупку житла. Це дуже великий показник для нашої країни. Щоб стати частиною програми необов’язково належати до пільговиків, «молодих» сімей, працювати в державних структурах (на бюджеті) або ж перебувати на квартирному обліку («стояти в черзі на квартиру», як кажуть в народі). Кожен українець може стати її частиною. Які критерії? Основні виплати будуть надходити з Фонду розвитку підприємництва, тому логічно, що пріоритет саме самозайнятих осіб, але правил досить багато, тому простіше самостійно вивчити їх в постанові № 63 Кабміну «Про іпотечне кредитування».

Що компенсується за рахунок Фонду

Компенсація – це частина від загальної процентної ставки для позичальника. Тобто 7% річних для позичальника, іншу частину, що залишилася оплачує Фонд. Виходить, якщо ставка 15%, то 8% враховується в компенсаційну суму.

На поточний 2021 рік для цієї мети передбачено 2 млрд.грн.

Деякі програми іпотеки розраховані виключно на нове житло, на нові споруди. Але пільгова позику під 7% може оформлятися і на пропозиції вторинних ринків житла. Головне, щоб будинок, в якому розташована квартира, був переданий в експлуатацію не пізніше 2018 року.

Особливості угоди

Пільгове кредитування передбачено на придбання житла площею розміром не більше 50 кв.м. на одного члена сім’ї, якщо вона складається з двох чоловік. І по 20 кв.м. на всіх наступних. При цьому є застереження – сім’я з чотирьох чоловік може придбати в іпотеку житло площею до 108 кв.м., а ось якщо людей більше, тоді вже розраховується по 20 кв.м. на одного.

Зазначену в законі площу можна перевищити на 20%, попередньо погодивши це з позикодавцем (банком). Найчастіше в таких ситуаціях позика оформляється без компенсації нарахованих відсотків.

Максимум за цим видом кредитування – 2 млн.гривень.

При цьому гранична вартість житла, яке можна придбати за цією пільговою програмою – 2,5 млн гривень.

В іпотеку дозволяється брати житло забудовників, які пройшли акредитацію банку. Список в фінустанові є. Головне це врахувати при виборі, щоб не змарнувати час даремно.

Критерії іпотечного кредитування

Перед тим, як збирати документи і звертатися в банк, потрібно з’ясувати, чи можна взагалі отримати цей кредит. Головне, що для цього необхідно – бути українцем, тобто громадянином нашої країни.

Другий важливий момент – наявність нерухомої власності у самого позичальника або у членів його сім’ї (враховується і недобудова).

Це правило не стосується житла, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях України.

Логічно, що позичальник захоче отримати доказ платоспроможності клієнта. І остання умова вік. Не більше 70 років має бути позичальникові. Хоча статистика показує, що банки охочіше кредитують людей до 60-максимум 65. але в законі прописано «до 70 років».

Звичайно, врахують, чи є в родині вже кредити, іпотеки, позики… Перевірять кредитну історію. Це стандартне оформлення будь-якого кредиту.

Процедура іпотеки на житло

Отже, якщо потенційний позичальник знайшов квартиру і вирішив оформляти іпотеку, потрібно звернутися в банк, що має повноваження на проведення таких операцій, тобто не просто в банк, а до учасника програми «Доступні кредити 5-7-9%». На першому місці за зверненнями Ощадбанк, Приватбанк, ПУМБ та інші.

Зверніть увагу! Докладний перелік уповноважених банків можна переглянути за посиланням https://bdf.gov.ua/uk/programa-dostupna-ipoteka-7

Потенційний позичальник подає фінустанові наступні документи:

 • стандартну заяву про бажання брати участь в програмі;
 • копію свого коду і паспорта;
 • якщо перебуває в шлюбі – копію свідоцтва про одруження;
 • якщо є діти – копії свідоцтва про народження;
 • довідку з ЦНАП про місце, де зареєстрований позичальник і члени його сім’ї;
 • довідки про доходи сім’ї;
 • якщо стояли в черзі на квартиру, довідку про це.

Через 5 (п’ять) днів (без урахування вихідних і свят) банк зв’язується з потенційним клієнтом і повідомляє, чи може він стати позичальником. Якщо рішення позитивне, потрібно написати заяву з проханням надати кредит, а після очікувати остаточне рішення банку.

Це займає приблизно 10 днів (робочих!). Після, якщо відповідь позитивна, укладається договір, перераховуються гроші на рахунок продавця, відкривається ескроу-рахунок, куди фонд буде переводити щомісячну компенсацію фінустанові-кредитору.

Для позичальника рахунок буде іншим. Це зроблено, щоб не виникло плутанини в проведених сумах в разі виникнення конфліктної ситуації.

Важлива інформація

Ми розібрали основні моменти іпотечного «Доступного кредитування» з компенсацією від Фонду розвитку підприємництва в Україні.

Тепер про основні пункти договору:

 1. Перший внесок в сумі не менше 15% від загального розміру кредиту оплачує позичальник.
 2. Максимальний термін іпотеки – 20 років.
 3. Максимальна сума комісії не більше 0,5% від суми кредиту.

Можливі санкції з боку «компенсатора»:

 1. Банк має право прописати в договорі штрафні санкції для клієнта з метою максимального убезпечення займу.
 2. Компенсація може бути припинена, якщо порушуються позичальником його обов’язки за договором більш ніж на місяць.
 3. Відновлюється вона, якщо позичальник встигне вчасно до 90 днів погасити заборгованість, пов’язану з порушенням зобов’язань.
 4. Є право прописати в договорі підвищені штрафні санкції.

Але найсуворіше покарання (якщо можна так висловитися) з боку банку – анулювання компенсацій і самостійна оплата іпотеки. Це трапляється вкрай рідко, але все-таки трапляється. В основному такі ситуації відбуваються, якщо банк бачить, що клієнт злісно порушує умови договору і не робить нічого, щоб поліпшити ситуацію. Природно, в такому випадку банк може застосувати і штрафні санкції по відношенню до позичальника.

В цілому, процедура дуже вигідна і досить проста. Ніяких складнощів у тих, хто оформляє договір іпотеки усвідомлено, не виникає.

Добавити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *