Права і обов’язки дорожньої поліції при зупинці автомобіля

Права та обов'язки поліції при зупинці авто

У кожного громадянина тієї чи іншої країни є закріплення права і обов’язки як в суспільстві, на роботі, так і вдома. У такій же мірі це відноситься і до поліцейських, вони зобов’язані дотримуватися їх і ні в якому разі не перевищувати свої повноваження. Детальніше дізнатися про права поліції можна в ЗУ «Про Національну поліції», «Про дорожній рух» та в Постанові Кабміну «Про правила дорожнього руху».

Співробітник дорожньої поліції може зупинити автомобіль, якщо:

•  було порушено ПДР;
•  ТЗ знаходиться в розшуку;
•  є інформація, що водій автомобіля або його пасажири мають відношення до адміністративного, кримінального правопорушення або ДТП;
•  були застосовані спеціальні сигнальні пристрої без законної підстави;
•  має місце бути технічна несправність або пошкодження ТЗ;
•  потрібно надання допомоги постраждалим в ДТП;
•  вантаж на авто закріплений ненадійно і може створити аварійну ситуацію на дорозі;
•  необхідно опитати водія ТЗ або ж пасажирів в якості свідків ДТП або правопорушення.

Зупинити ТС правоохоронець може тільки жезлом або за допомогою жесту руки. Він повинен вказати на автомобіль, який потрібно зупинити, а потім на місце, де той повинен зупинитися.
Коли ТЗ був зупинений, співробітник дорожньої поліції зобов’язаний представитися, а саме назвати своє прізвище, ім’я, посаду та своє звання. На прохання водія поліцейський повинен показати посвідчення, однак, не випускаючи з власних рук. І, природно повідомити водій причину зупинки.

Також в обов’язки правоохоронця входить і наявність на формі нагрудного жетона, він завжди повинен бути на місці, його не можна знімати, ховати під інші предмети форми. Знак завжди повинен бути доступним, щоб можна було прочитати інформацію з нього.

Співробітник дорожньої поліції має право попросити водія ТЗ надати йому реєстраційний талон на автомобіль, водійські права і поліс ОСАГО.

Огляд транспортного засобу поліцейським

Відповідно до статті 34 ЗУ «Про Національну поліції» співробітник правоохоронних органів може провести поверхневий огляд транспортного засобу. Така перевірка являє собою зоровий огляд ТЗ, іншими словами водій власноруч відкриває двері, багажник, а поліцейський без доторків оглядає вміст.

Перевірка вашого автомобіля можливо у випадках коли:

• є докази того, що в автомобілі знаходиться предмет (річ) застосування якої може завдати шкоди здоров’ю або життю сторонніх осіб або заборонено законом;
• є незаперечні факти того, що в даному ТЗ знаходиться злочинець;
• є ознаки, що річ або предмет, що знаходиться в автомобілі є знаряддям злочину або машина була раннє розташована на місці правопорушення або ж для попередження скоєння злочину.

Поради водіям, яких зупинив співробітник поліції

Згідно ст. 9 Закону України «Про Нацполіції» поліцейські здійснюють свою роботу на принципах відкритості, прозорості, виходячи з цього, водій ТЗ має повне право вести фото-, аудіо- або відео-фіксацію під час бесіди з правоохоронцем.

Водій повинен попросити співробітника дорожньої поліції виразно озвучити причину зупинки. Також потрібно попросити показати посвідчення і уважно розглянути всі дані вказані на ньому, а саме не минув його термін дії, чи відповідають ім’я прізвище з тими, що озвучив поліцейський і т.п. Якщо були виявлені, якісь не стикування обов’язково повідомте це за номером телефону 102 або ж на телефон довіри, які можна знайти на сайті МВС України, щоб не наткнуться на можливого шахрая.

Водій в свою чергу повинен пред’явити документи, перераховані вище, але він може їх просто показати зі своїх рук.
Під час бесіди поводьтеся спокійно, чемно, навіть якщо Ви вважаєте, що представник Нацполіціі не правий в конкретній ситуації.
Згідно ст. 63 КУ, Ви маєте право відмовитися від дачі показань співробітнику поліції.
Якщо представник дорожньої поліції хоче оглянути ТЗ, Ви повинні попросити викласти підстави для цього дії.
У ситуаціях, коли Ви зіткнулися з неправомірними діями з боку співробітника дорожньої поліції, обов’язково телефонуйте на гарячу лінію МВС України (044) 256-03-33 або Урядову – 1545. І по можливості наберіть знайомого юриста.

Добавити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *