Що робити якщо ДТП сталося за кордоном

Сталося Дтп за кордоном. Порядок дій

У разі причетності водія до дорожньо-транспортної пригоди «Зелена карта» допоможе вирішити всі проблеми, пов’язані з аварією.

Місцеві водії після інциденту викликають дорожню поліцію, обмінюються візитками — своїми або страхових фірм, та їдуть кожний до свого місця ремонту (СТО), якщо автомобілі здатні рухатися.

Іноземцям варто дочекатися дорожньої поліції, самим сповістити страхову компанію, що видала «Зелену карту», про подію. Поліція викликає евакуатори, і вони доставлять автомобілі на ті станції технічного обслуговування, які назвуть водії.

Якщо постраждали лише автомобілі, водіям більше не доведеться нікуди звертатися: страхові компанії і ремонтні фірми домовляться між собою, а водіям зателефонують, коли можна буде забрати автомобілі з ремонту.

Порядок дій водія після ДТП за кордоном

Дії водіїв після ДТП визначено Конвенцією ООН про дорожній рух і дубльовано «Правилами дорожнього руху» України:

 • негайно зупинитися і залишатися на місці події до прибуття поліції, позначити аварійну обстановку можливими засобами;
 • вжити заходів до екстреного надання долікарської допомоги потерпілим, за жодних обставин не залишати потерпілого без допомоги, залишення потерпілого в небезпечному стані — карний злочин.

Якщо потерпілий у свідомості і його стан не викликає побоювання за життя — повідомити швидку допомогу і ПОЛІЦІЮ.


Якщо ДТП призвело до загибелі людини, діяти так, як зазначено вище.


Якщо стан потерпілого тяжкий і потрібна термінова медична допомога:

 • евакуювати потерпілого в безпечне місце або витягти з машини, але за умови, що його стан при цьому не погіршиться;
 • вжити заходів з надання невідкладної долікарської допомоги;
 • доправити потерпілого до лікувальної установи, використовуючи попутний транспорт;
 • повідомити поліцію про те, що сталося;
 • вжити заходів до збереження слідів ДТП;
 • записати прізвища, адреси і телефони очевидців;
 • скласти за їх участю схему події, указавши дату, час, місце ДТП, місця перебування свідків, усім підписати цю схему;
 • після цього можна забрати автомобіль, щоб він не створював перешкоди для руху.

Коли немає ані «швидкої», ані поліції:

 • доправити потерпілого до лікувальної установи, використовуючи попутний транспорт (найбільш оптимальніший варіант для збереження слідів ДТП) або свій автомобіль.
 • Доставивши потерпілого до лікарні на своєму автомобілі та повідомивши свої дані персоналу, варто повернутися на місце ДТП.
 • Якшо до приїзду в лікарню не викликана поліція, необхідно це зробити з лікарні. Такий випадок може мати для водія дуже несприятливі наслідки, тому що за час його відсутності сліди ДТП можуть бути знищені, що ускладнить розслідування або призведе його до необгрунтованих висновків.

Для того, щоб не припускатися помилок при проведенні розслідування, рекомендується:

 • На місці події відразу після ДТП не давайте жодних письмових зобов’язань.

Збивши людину, водій перебуває у стресовому стані та неправильно оцінює свої дії перед наїздом, не може летально згадати ситуацію, що склалася перед подією. Не надаючи деталям великого значення, учасник ДТП може наговорити багато зайвого, непотрібного і неправильного. Провина, очевидна в перші моменти ДТП, після вивчення всіх її аспектів може виявитися невідворотним наслідком обставин, незалежних від водія, або помилковими діями потерпілих, або спричинена поганим станом дороги. Переконливі заяви іншого учасника, тиск з його боку на поліцейського можуть змусити вас визнати неіснуючу провину. Тільки кваліфікований аналіз ДТП може дати правильну відповідь, і тоді виявиться, що винен інший учасник події, або провина обопільна, або ж винна дорога, і т.д.

 • Відразу після події, якщо немає впевненості у причинах, не повідомляйте жодних відомостей про деталі події, крім своїх даних.
Скажіть, що не в змозі шось розповідати, погано почуваєтесь. У легких випадках вас просто відпустять, записавши реквізити «Зеленої карти» і ваших документів. Пам’ятайте, що закони практично всіх країн дозволяють не надавати свідчень і нічого не підписувати до появи перекладача, вашого або призначеного вам державного адвоката або представника консульства вашої країни. У складних випадках так і вчиніть.
 • У нескладних випадках, підписуючи протокол про подію, напишіть у ньому «не згодний» або «не розумію мови». При подальшому з’ясуванні це знадобиться, з’явиться час для аналізу, не буде можливості зробити підміну і зробити вас винним.
 • Вимагайте копії протоколу і всіх документів, що складалися на місці події, вони надалі знадобляться вам і вашому адвокатові.
 • Поліцію краше викликати завжди, навіть при незначних ушкодженнях. Правильно складена за вашою участю схема ДТП і довідка про аварію з докладним переліком ушкоджень будуть гарантією того, що пізніше незначні вм’ятини не перетворяться на великий збиток, як іноді трапляється в результаті змови зацікавлених осіб.
 • Неприпустимо підписувати чистий аркуш, на якому поліцейський, посилаючись на поспіх, обіцяє згодом намалювати схему ДТП: його схема може виявитися вироком.
 • Якщо винен інший, а нетверезість встановлена у вас, будьте впевнені — всю провину покладуть на вас.
 • Не варто нервувати на місці події, взаємоповага допомагає вирішити проблеми швидше. Краще доручити переговори досвідченим юристам, вони не виявляють емоцій, як винуватці чи потерпілі, і можуть скрупульозно розібратися в ситуації та швидко домовитися.
 • Із сертифіката «Зелена карта» обов’язково заздалегідь зніміть кілька копій і, якщо з’явиться необхідність скористатися ним, віддавайте поліцейським не оригінал, а лише копію, інакше оригінал може зникнути. У будь-якій країні іноземців охоче обдурять.
 • Обов’язково запишіть дані інших учасників події та номери їхнього страхового поліса «Зелена карта».
 • Самі сповістіть страхову компанію, що видала «Зелену карту», про подію.

Винуватець ДТП зобов’язаний відшкодувати заподіяний збиток, якщо не буде доведено, що він виник внаслідок нездоланної сили, умислу чи грубої необережності потерпілого. Якщо груба необережність самого потерпілого сприяла нанесенню або збільшенню збитку, суд може відмовити у відшкодуванні збитку або зменшити суму позову. Проста необережність не вважається причиною події. Що саме мало місце — груба чи проста необережність, — визначає суд.

Пам’ятайте, що кримінальні кодекси всіх країн передбачають кримінальну відповідальність і за заподіяння шкоди здоров’ю, і за завдання значного збитку. Оскільки більшість скоєних ДТП призводить до матеріального збитку, на лаві підсудних можна опинитися й у результаті аварії, в якій люди не постраждали.

Добавити коментар

Your email address will not be published.