Штрафи за водіння в нетверезому стані в Україні

Штраф за водіння в нетверезому стані

Водіння в нетверезому стані тягне за собою покарання, яке полягає у стягненні встановленої законом суми і позбавлення водійського посвідчення на час до 3 років.

З літа 2020 року почав діяти закон про кримінальну відповідальність за їзду на автомобілі в нетверезому стані. Водій, який керує транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння, може бути засудженим відповідно до недавно виданої статті 286-1 Кримінального Кодексу України, навіть якщо він «попався» вперше.

cтатья 286 УК Украины

Раніше в Кодексі України про адміністративні правопорушення мова велась за водіння в стані сп’яніння, як сухопутними транспортними засобами, так і маломірними річковими суднами. Але зараз відповідальність за керування в стані алкогольної інтоксикації торкнулася лише водіїв автомобілів.

Автомобільний юрист допоміг в тлумаченні правових подробиць нових введень для водіїв транспортних засобів (ТЗ):

  • За що правоохоронні органи можуть притягнути кермувальника до відповідальності за статтею 286-1? (За водіння в стані інтоксикації алкоголем і не згоду на проведення медичного огляду);
  • Скільки становить штраф в грошовому еквіваленті, і на який термін можуть позбавити водійських прав відповідно до прийнятого закону? Які межі відповідальності? Що впливає на ступінь покарання?
  • Які способи минути правопорушень?.

Перелік порушень, за які водія можна притягнути до кримінальної відповідальності:

  • водіння автомобіля в стані алкогольного сп’яніння;
  • передача керування транспортного засобу особі, яка перебуває в стані алкогольної інтоксикації;
  • відмова водія пройти експертизу, яка визначить наявність алкоголю в організмі;
  • вживання міцних напоїв після ДТП;
  • вживання водієм алкогольних напоїв після того, як поліцейський зупинив авто, для проведення експертизи на наявність алкогольної інтоксикації в крові;

На перший погляд певні тези можуть здатися нелогічними. Наприклад, навіщо вживати алкоголь після зупинки дорожньої поліції, проте всі пункти цілком обґрунтовані. Усі пункти за які можна притягнути водія до кримінальної відповідальності після вживання алкоголю ставить перед собою мету повністю ліквідувати усі можливості уникнути кримінального покарання.

Якщо громадянин  буде доказувати, що алкоголь вживав після того як поліція зупинила його ТЗ – це не буде мати ніякого значення. Штраф, вилучення документів на право керування авто або ж судимість буде забезпечена.

Які штрафи і які світять терміни позбавлення права на керування транспортними засобами за «п’яне» водіння?

Величина штрафу і термін позбавлення водійського посвідчення за водіння в нетверезому стані залежить, перш за все, від того чи притягався раніше автомобіліст до відповідальності. Причому різниця в покаранні за перше і повторне правопорушення в збільшенні штрафу в декілька раз.

Суми штрафів за їзду в стані алкогольної інтоксикації

Коли водій «попадається» вперше за управлінням ТЗ у п’яному стані, його чекає покарання у вигляді грошового стягнення в межах від 17000 до 34000 ₴.

За повторну їзду в нетверезому вигляді грошове покарання зростає до 51000 ₴.

Терміни вилучення водійських прав

При першому правопорушенні за управління ТЗ в стані алкогольного сп’яніння карається позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від 1 до 3 років.

Другий раз п’яного водія чекає вилучення прав терміном від 2 до 3 років.

Варто згадати, що позбавлення права керувати ТЗ за водіння в нетверезому вигляді за ст. 286-1 КК України (і стягнення за пияцтво за кермом) – це вже не адміністративна, а кримінальна санкція! Найсуворішим підсумком вживання алкоголю під час їзди є судимість.

Яка відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння в Російській Федерації?

Стягнення становить 30 000 ₽ (в перерахунку на гривні це 11 600 грн), за повторне порушення правил, сума штрафу зростає до 300 000 ₽ (116 000 ₴). Вилучення посвідчення водія терміном на 1,5 або 2 роки, при повторному порушені термін збільшується і становить 3 роки. Крім цього передбачено також і обмеження або позбавлення волі. Наприклад, за рецидив злочину передбачається 2 роки арешту. Їзда в алкогольному сп’янінні, що привела до дорожньо-транспортної пригоди, передбачає позбавлення волі на термін від 3 до 7 років. Якщо під час події загинули люди, то порушнику світить в’язниця від 8 до 15 років в залежності від обставин.

Яке покарання за керування в стані алкогольного сп’яніння в ЄС і США?

police in USA

Франція. У Республіці дозволяється водіям випити невелику кількість алкоголю і після цього сісти за кермо. Як правило, можна випити 0,5 л пива або один келих вина. Обмеження вмісту алкоголю в крові становлять не більше 0,5 проміле. Якщо у водія було зафіксовано вміст алкоголю в крові від 0,5 до 0,8 проміле, його чекає стягнення в розмірі 135 € і заборона на водіння на території країни строком – 3 роки.

У випадках, коли рівень алкоголю вище 0,8 проміле в крові водія чекає штраф в розмірі 4 500 € і також він не має права на території країни водити автомобіль на протязі 3 років.

Італія. Кількість алкоголю в крові водія має становити не більше 0,5 проміле. У випадках, коли його зміст перевищує це значення, то п’яного водія чекає штраф в межах від 500 до 2000 €. Коли рівень алкоголю в організмі перевищує показники в 0,8 проміле, санкції складають 800-3200 €. Якщо показники понад 1,5 проміле, то водій сплатить штраф в межах 1500-6000 € і плюс до цього його позбавлять права водити авто терміном 1-2 роки.

Іспанія. В Іспанії покарання за їзду в п’яному вигляді може включати штраф, суспільно-корисні роботи, вилучення водійського посвідчення і тюремний термін. Дозволений рівень алкоголю в організмі повинен становить не більше 0,60 мг/л у дихальному повітрі або 1,2 г/л в крові. Перевищення зазначених норм загрожує правопорушникам позбавленням права водити ТЗ на строк від 1 до 4 років, а також такими додатковими санкціями як громадські роботи терміном від 30 до 90 днів, тюрьмою від 3 до 6 місяців і штрафами. Якщо ліміт рівня алкоголю зашкалює, то відповідно і покарання посилюється.

Великобританія. У Сполученому Королівстві можна керувати автомобілем з вмістом в крові алкоголю не більше 0,8 проміле, це схоже на 2 келихах вина. Однак тут найбільш вражаючі у всьому світі штрафи за їзду в нетверезому вигляді – 7200 €.

Сполучені Штати Америки. Водії, які вирішили випити та керувати автомобілем можуть понести покарання у в’язниці на термін від 6 місяців до 1 року, а також їх можуть позбавити водійського посвідчення на значний термін. Ліміт на вміст алкоголю становить 0,8 проміле (це відноситься до водіїв, які досягли повноліття). Водій, якого вперше зловила поліція за водіння в стані алкогольного сп’яніння і при цьому, якщо дії не призвели до ДТП, зобов’язаний оплатити стягнення в розмірі 300 $, і позбудеться прав на 6 місяців. Однак зупинити такого водія можна лише в разі, якщо він порушив правила дорожнього руху. Якщо водія за це правопорушення зупиняють вдруге протягом 10 років, тоді штраф зростає до 5000 $. За вчинення провини в третій стягнення складе вже 10 000 $. Якщо дії п’яного водія привели до аварії зі смертельним наслідком, то його чекає 10 років тюремного ув’язнення. Але варто відзначити, що поліція регулюється законодавствами штатів і в кожному з них норми можуть відрізнятися.

Притягнення до кримінальної відповідальності за їзду в стані алкогольної інтоксикації

За «п’янку» водій може бути засуджений, з усіма витікаючими з цього негативними наслідками.

Самим малоприємним моментом такого «багажу» у водія є те, що дані про порушення Кримінального кодексу зберігаються протягом всього життя. На жаль тут не буває ніяких винятків! Виписки містяться в базі МВС, з адміністративним центром в столиці України.

Давайте розглянемо питання детальніше. Судимість має властивість погашатися, але це лише де-юре. Наприклад, після фактично відбутого покарання людина має право стати депутатом або ж бути обраним на пост глави держави. Але, незважаючи на це, в базі про судимість завжди буде зафіксована запис про кримінальне покарання і це є важливим моментом.

Чи можна якось ухилитися від покарання за «пияцтво» за кермом

Самою слушною порадою буде, звичайно ж, не вживати спиртні напої перед тим, як планується керування транспортними засобами. Також не варто кермувати з похмілля. Оскільки на практиці якраз похмілля стає причиною понад 50% випадків покарання водіїв. Ще важливий момент, що перегар після свята або посиденьок з друзями може зберігатися до однієї доби (все залежить від індивідуальних властивостей організму і кількості випитого алкоголю), дивіться таблицю виведення алкоголю з крові. Для безпечного керування автомобілем в таких випадках найкраще купити алкотестер.

Якщо ж все-таки Вас зупинила поліція і факт вмісту алкоголю в крові був зареєстрований під час експертизи, шанси уникнути покарання – дуже сумнівні. Автомобільний юрист стверджує, що в таких ситуаціях чи не єдиним способом уникнути негативних наслідків і зберегти водійські права можливий лише тоді, коли мало місце грубе недотримання процедури притягнення до відповідальності з боку правоохоронних органів.

Добавити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *