Декретна відпустка: розмір виплат, як оформити правильно

Декретные выплаты в Украине

Вагітність – довгоочікувана подія для будь-якої жінки. Під час цього періоду жінці не легко фізично, особливо якщо вона працює. Які права має працююча вагітна жінка? Коли їй видають декретну відпустку і що це таке?

Оформлення декретної відпустки

Декретна відпустка – це звичайна відпустка, яка складається з двох часових проміжків: період вагітності та пологів. Сюди включається також післяпологовий період, тобто перша частина – це період вагітності та пологів, і друга частина – відпустка післяпологового періоду для догляду за дитиною.

З якого терміну вагітності зазвичай жінці видається відпустка за законами України? Потрібно відзначити, що в трудовому законодавстві України такого поняття не існує, однак широко вживається в розмовному стилі.

Зазвичай жінкам видається відпустка на 30-му тижні вагітності, тобто за 70 днів до пологів і 56 днів після пологів, при двійні число днів збільшується (виходить 126 + 14 дн.) починаючи з дня пологів. Загальний термін декретної відпустки – 126 календарних днів. Це кількість днів, які оплачуються жінці, що відправляється в декретну відпустку.

Дні збільшуються також при ускладненнях в перебігу і після вагітності. На 126 днів додаються додаткові 14 днів. Загальна відпустка в цьому випадку буде 140 днів. Це може бути, наприклад, кесарів розтин або інші ускладнення. Дні також збільшуються для жінок, які постраждали на ЧАЕС. Всі ці правила діють при усиновленні дітей. Тобто додатково оплачуються ці 14 днів. Тільки в разі усиновлення замість лікарняного обов’язковими документами є заява працівника, рішення суду про усиновлення і свідоцтво про народження дитини.

Декретна відпустка – всього лише можливість, яка надається державою, але жінка має право не користатися ним і до самих пологів ходити на роботу, відразу після пологів вийти на роботу і отримувати повноцінну зарплату. Закон не зобов’язує вагітну жінку піти у відпустку. Жінка може отримати листок непрацездатності у своєму лікувальному закладі, де пройшли пологи, надати роботодавцю і написати заяву на декретну відпустку.

Заява на декретну відпустку

Якщо жінка вирішила не йти у відпустку відповідно до зазначеного часом на документі, то потрібно буде все це оформити, щоб не виникли додаткові проблеми. Роботодавець в цьому питанні – зацікавлена ​​особа, тому він може попросити свого працівника написати заяву про звільнення у відпустку в зв’язку з пологами і взяти на себе відповідальність за своє здоров’я і стан. Після написання цієї заяви, роботодавець повинен перерахувати дородові виплати. У кожному році сума цих виплат змінюватися.

Оформлення декрету – покрокова інструкція:

 1. Потрібно отримати лікарняний лист на тридцятому тижні вагітності в жіночій консультації і надати документ роботодавцю.
 2. Для оформлення тимчасової відпустки через вагітність і пологи, потрібно повідомити роботодавця в письмовій формі.
 3. Після оформлення і отримання всіх потрібних документів, співробітник відділу кадрів оформляє наказ про вихід працівника компанії в декрет.

Дородові виплати або допомога по вагітності в обов’язковому порядку виплачується з ФСС. З 2021 року в Україні збільшиться кількість грошових виплат на дитину. Вік і соціальний статус матері не має значення. Виплати отримують всі.

Як рахують виплату? Розмір грошових виплат становить 100% від середньої зарплати. Тобто вважається заробіток жінки за останні 12 місяців і ділиться на кількість відпрацьованих днів. Це і є плата за один день відпустки.

Після пологів можна оформити лікарняний лист або відпустку вже по догляду за дитиною. Відпустка по догляду за дитиною надається працівникові до досягнення дитини віку трьох років.

Нвказ про декретну відпустку

Важливо знати, що за законами України така відпустка може оформити не тільки мама, але і бабуся, батько, опікун або будь-яка людина, який реально займається доглядом за дитиною. Після отримання медичного висновку у лікаря, родичам потрібно роботодавцю надати ці документи:

 • заяву для отримання відпустки;
 • свідоцтво про народження дитини:
 • довідку за місцем роботи;
 • по можливості також потрібно пред’явити довідку, яка свідчить про родинні зв’язки.

У скільки тижнів йдуть в декретну відпустку? Декретна відпустка, як вже було помічено, складається з двох етапів:

 • до пологів;
 • після пологів.

Перша відпустка триває 70 днів. На 32-му тижні вагітна жінка вже може піти в декрет. Починаючи з дня пологів, жінці завжди виплачується ще 56 днів відпустки. В цілому декретна відпустка триває 126 днів, якщо немає особливих обставин. Якщо у жінки багатоплідна вагітність, то число днів відпустки збільшується до двох тижнів. Тобто, жінка може відпочивати на два тижні довше, ніж інші мами.

Жінки, у яких під час пологів були ускладнення, після пологів, мають 70 днів відпустки. Загалом 140 днів. Жінки, які постраждали під час Чорнобильської катастрофи, отримують 180 днів.

Чи платять декретні гроші безробітним?

Виплати, які отримують вагітні, допомагають їм компенсувати відсутність заробітку на пізніх термінах.

Взагалі, коли народжується дитина, в Україні, батьки отримують матеріальну допомогу одноразово. В 2021 році закони з цього приводу не змінилися. Є кілька видів виплат:

 • дитячі гроші;
 • декретні;
 • виплати матерям-одиначкам;
 • компенсація під назвою «пакет малюка», куди входять товари та речі першої необхідності для дитини.

Протягом поточного року буде збільшено грошова компенсація до 6039 гривень. Пакет малюка можуть отримувати і біологічні батьки, опікуни та усиновителі дітей.

Щоб отримати декретні гроші, потрібно надати:

 • заявку, яку можна отримати в управлінні соц. допомоги. У цій заяві буде вказано рахунок, на який будуть надходити кошти.
 • паспорт;
 • копію ІПН;
 • довідку про вагітність;
 • студентці потрібно буде взяти довідку з місця навчання, також довідку про відсутність стипендії.
 • довідку про те, що жінка зареєстрована в службі зайнятості;
 • якщо жінка звільнилася з роботи через ліквідацію підприємства, то потрібно взяти довідку про це.

Отже, декретні гроші отримують всі вагітні жінки, незважаючи на наявність роботи.

Cтраховий стаж

За пенсійним і соціальним законодавством України є кілька видів стажу роботи:

 • страховий (пенсійний);
 • спеціальний;
 • пільговий;
 • трудовий.

Страховий стаж – це проміжок часу, коли роботодавець за свого працівника перераховував у позабюджетні гроші страхові внески. Завдяки цьому, гроші хворому або співробітнику, який пішов у декрет платить не роботодавець, а безпосередньо фонд соціального страхування (ФСС). Період декретної відпустки входить в трудовий стаж, так як робоче місце співробітника зберігається.

Гроші виплачуються по листку непрацездатності:

 • по вагітності та пологах;
 • в разі виробничої травми;
 • при хворобах;

Страховий стаж і трудовий стаж – це не одне і теж. Трудовий стаж вважається період за тривалістю трудової діяльності. Скільки буде оплачуватися лікарняний, залежить від страхового стажу.

Якщо працівник має:

 • від 6 місяців до 5 років страхового стажу, то йому виплатять 60% середнього заробітку;
 • стаж співробітника від 5 до 8 років – 80%;
 • більше 8 років страхового стажу – 100%.

Важливо знати, що якщо стаж співробітника менше 6 місяців, то розмір виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності не перевищує повний календарний місяць мінімальної заробітної плати.

Страховий стаж – основний показник для отримання пенсії для чоловіків, і для жінок. Після пенсійної реформи змінилися всі умови виходу не пенсію для українців.

Які документи потрібні для підтвердження страхового стажу? Основним документом є трудова книжка та інформація про трудову діяльність працівника, який сформований роботодавцем. Якщо співробітник захворів або отримав виробничу травму, він може віддати лікарняний лист роботодавцю. Роботодавець надасть лікарняний страховому фонду протягом 5 днів. Фонд протягом 10 днів повинен вирішувати питання про виплату і перевести кошти працівнику. Протягом перших 5 днів допомога виплачується роботодавцем, починаючи з шостого дня – страховим фондом.

Таким чином виплати відбуваються швидше, працівник більше не залежить від стану компанії, де він працює. І навіть у разі банкрутства організації виплати здійснюються.

Виплати за страховим стажем отримують всі громадяни, які працюють:

 • на найманих умовах;
 • цивільного правового договору, незалежно від форми власності організації;
 • фізичні особи, підприємці;
 • громадяни, які здійснюють свою професійну, незалежну діяльність;
 • члени фермерського господарства.

Право на виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають громадяни України, іноземці, особи без громадянства, якщо вони мають страховий стаж і застраховані. Розмір виплат також буде залежати від страхового стажу.

Декретна відпустка чоловікам

В Україні зрівняли чоловіків і жінок в праві на декретну відпустку. Прийнято закон, який забезпечує рівні можливості для батька і матері доглядати за дитиною. Таку відпустку тепер можуть отримати обоє батьків. Цей закон діє для чоловіків в тому випадку, коли мати дитини повинна ходити на роботу або перебуває в лікарні довгий час. Крім того, роботодавець може частково оплатити відпустку одному з батьків власними коштами. Для цього працівник повинен повідомити про це роботодавцю протягом десяти днів.

Отже, уряд України не залишає без уваги своїх громадян. Для кожного з них діють певні закони, які допомагають їм жити в достатку.

Добавити коментар

Your email address will not be published.