Оспорювання батьківства в Україні

Оспаривание отцовства

Права і обов’язки батька і матері по відношенню до дитини багато в чому залежать від умов появи на світ малюка і його походження (визначається главою 12 Сімейного кодексу (ст.121-140)). Наприклад, стаття 125 і 122 фіксують, що дитина, народжена в шлюбі, походить від подружжя. Але якщо виникають якісь додаткові обставини, це питання доводиться з’ясовувати в суді. В яких випадках відбувається оспорювання батьківства в Україні читайте далі в статті.

Особливості процедури

Почнемо з позовом. Подати його до суду може мати, опікун (офіційний) або особи, які її утримують, а вже після 18 років і сама дитина. Ухвалення рішення в судовому порядку за заявою батьків (вірніше, особи, які себе ними вважають) теж відбувається в Україні все частіше. Говорячи простою мовою, якщо людина не вважає себе батьком дитини, у нього є всі законні права довести це. Але закон не тільки дає права, але і передбачає правила їх дотримання, а за недотримання після, карає … ..Так що оспорювання батьківства – процедура з двояким глуздом.

Розглянемо на прикладах.

Чоловік вважає себе батьком

Розглянемо дві ситуації. Чоловік і жінка в молодості жили в одному місті, зустрічалися, після шляхи розійшлися, зв’язок перервався. Тепер він повернувся, дізнався, що у неї є дитина, за термінами народжений від нього …. Жінка відмовляється спілкуватися або прямо заявляє, що у дитини інший батько. Чоловік розгублений. По термінах він може бути батьком, але офіційного підтвердження немає, є тільки слова. Ось і вирішує людина дізнатися правду, подає позовну заяву до суду.

Якщо він хотів довести своє батьківство і довів його – це добре. Добре для нього. Але що далі? Так, згідно із законом він має право брати участь в житті дитини. Але добившись судовим шляхом правди мало хто розуміє, що і обов’язки тепер теж з’являються. Основний обов’язок – утримувати дитину. А це чималі матеріальні витрати. Якщо готові до цього – чудово. Наша справа попередити. У разі якщо жінка подасть на аліменти, факт доведеного батьківства у неї вже буде на руках. А проживати дитина як і раніше буде з нею.

Тому не варто оспорювати батьківство «для галочки». Батьківські обов’язки – це не просто слова. Продовжимо ….

Другий варіант – чоловік не вважає себе батьком дитини

Якщо жінка подала на аліменти, а чоловік себе батьком не вважає, логічно, що він хоче довести свою правоту і не платити гроші на утримання дитини. Буває, у чоловіків таке бажання з’являється після розлучення з жінкою. Чомусь багато хто вважає, що процедура оскарження батьківства якимось чином впливає на помсту жінці. Тобто мета судового розгляду – не дізнатися і спраді , що дитина твоя, а заподіяти біль жінці. У цьому випадку крім моральних принципів потрібно керуватися законодавчими правилами. І в першу чергу, враховувати термін позовної давності.

Складає він рівно рік з того моменту, коли особа, яка подала позов, дізналася про можливий факт батьківства – або Не батьківства (докладніше в 129 ст.СКУ). Тому відкладати не варто. Закон вважає, що бажаючи відновитися в правах (зупинити їх виконання), громадянин повинен зайнятися питанням негайно.

Встановлення батьківства

Головною підставою для визнання батьківства судом результат проведення експертизи ДНК. Дані цього біологічного аналізу дають можливість встановити правду з точністю до 99%. Громадянин може спочатку зайнятися аналізами і вже з експертизою ДНК звернутися в суд. А може спочатку подати заяву, і вже за рішенням суду буде проведено аналіз. Другий варіант краще підходить в тому випадку, якщо у сторін конфліктні відносини і домовитися між собою не виходить.

Іноді для встановлення батьківства потрібне підтвердження фактів:

  • спільного проживання на момент настання вагітності;
  • спільна участь у вихованні та утриманні дитини;
  • показання свідків (повинні бути не тільки близькі сім’ї люди, а й не зацікавлені особи).

Навіщо звертатися до суду?

Якщо людина звертається до суду з метою офіційно визнати, що батьком дитини він не являється, може виникнути багато питань «навіщо йому це потрібно?». Зрозуміло, що він не тільки не хоче брати активну участь в житті дитини, але і хоче захистити себе від можливого утримання дитини.

Іноді жінки звертаються до суду, щоб офіційно змусити батька дитини допомагати їм. Але якщо батько (передбачуваний або званий) впевнений, що він ним не є батьком, навіщо жити в очікуванні? Якщо жінка подасть заяву до суду, доведеться витратити час, гроші, а вже після прийняття рішення суду оскаржити його.

Зверніть увагу. Днем призначення виплати аліментів, якщо позов буде прийнятий судом, вважається день подачі позовної заяви, а не день прийняття рішення органом влади. Тобто, можливі серйозні фінансові витрати. Повернути свої гроші потім буде дуже складно.

Адвокат … Всі «плюси» звернення до фахівця

У питаннях визначення батьківства корисно звернутися до сімейного адвокату. Є багато тонкощів, які звичайний громадянин, навіть вивчивши вздовж і поперек Законодавство України, зрозуміти не зможе. Тепер етапи судового розгляду докладно.

Як відбувається процедура оскарження батьківства

Отже, якщо чоловік або батько дитини, який проживає окремо від жінки, сумнівається у своєму батьківстві, потрібно спочатку визначитися, залишається це сумнів в голові для особистих роздумів, або ж є мета змінити свою роль в житті і вихованні дитини.

У другому випадку потрібно знову відповісти на питання – чи буде дитини посвячена в те, що буде відбуватися або все буде без її відома.

Перший варіант все спрощує. Якщо обидва згодні, відбувається звернення до клініки, що займається проведенням генетичних експертиз, береться біоматеріал на аналізи, через час приходить результат, і все стає на свої місця. Звичайно, тоді теж потрібно всі документи переоформити, для чого може знадобитися судовий орган.

Якщо другого з батьків посвячувати в хід процесу планів немає, потрібно звернутися до фахівця, який спеціалізується на проведенні генетичних експертиз. Це може бути як приватна клініка, так і державна.

У першому варіанті більше впевненості в якості тестування, точності результатів. Переваги другого – будуть надані документи, з якими відразу можна звертатися до суду.

У ЦПК (цивільному процесуальному кодексі) передбачена можливість проведення експертизи на замовлення будь-якого фізособи.

Позов до суду

Коли висновки в експерта на руках, можна звертатися до суду і оскаржувати батьківство офіційно. При цьому важливо вимагати не тільки внесення змін до актового запису про народження дитини, але і відразу продумати інші позовні вимоги. Всі питання, на які ви хочете отримати відповіді, потрібно прописати в клопотанні.

Важливо. Не забудьте, що позовна заява має термін давності. Немає сенсу писати його заздалегідь, до того, як зібрані всі документи. Краще проконсультуватися у юриста. Писати заяву в суд – тільки після того, як будуть зібрані всі документи або на момент.

Якщо експертизу плануєте проводити за рішенням суду, потрібно скласти відповідне клопотання та подати його до суду разом з позовом.

Тепер про термін позовної давності …. Відносно заперечування батьківства її не існує. Оспорити батьківство можна до моменту настання 18 років дитині, в будь-який момент.

Факт. У разі смерті дитини оспорювати батьківство заборонено законом.

У разі якщо відповідач в суді буде відсутній, не приведе дитину і відмовиться проводити будь-які процедури, «в справу вступає» стаття 109 ЦПК України. У ній зазначено, що судом можуть бути і без експертизи встановлено потрібні факти, в тому числі і щодо оскарження батьківства.

Відповідь опонентів

А що ж відповідач? Буде сидіти, склавши руки, і чекати «вироку»? Звичайно, ні. Але побоюватися його дій не варто. Якщо ви все робите по закону, проводите офіційні експертизи і отримуєте на руки документи, які є чинними в суді, правда на вашому боці. Головне, не зійти з наміченого шляху, не піддатися на провокації, вмовляння або загрози.

Збирайте документи, складайте позовну заяву, з’являйтеся на всі засідання. Якщо раптом на засіданні ваші опоненти нададуть протилежні результати, суд може зажадати повторне проведення експертизи. Вам в цьому випадку, як зацікавленій особі, буде сенс клопотати про проходження комплексного аналізу, для якого одночасно здійснюється забір біоматеріалів і дитини, і обох потенційних батьків.

Навіщо такі складнощі? Вся справа в тому, що на таку експертизу відповідачі з’являться назавжди. А якщо не з’являються, їх примусять зробити це в законному порядку.

До речі, оспорювання материнства проводиться подібним чином (так, такі ситуації все частіше зустрічаються в юридичній практиці).

Добавити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *