Поділ майна при розлученні: позовна заява 2021 р.

Раздел имущества в Украине

Розірвання шлюбу рідко проходить мирно. Найбільше суперечок при цьому пов’язано з поділом нажитого. Розподіл майна при розлученні передбачений чинним законодавством. Що потрібно знати про особливості процедури, як ділиться квартира, автомобіль, будинок та ін. майно, що робити з боргами та кредитами читайте далі.

Що говорить закон?

Спільне майно сімейної пари купується подружжям. Так …. саме так це «бачить» закон. Звичайно, ситуації бувають різні. Наприклад, чоловік заробляв на автомобіль або купував його за допомогою своїх родичів, а тому впевнено називає його своєю власністю. Однак, коли справа доходить до розлучення, авто визнається спільно нажитим майном. Отже, жінка також на нього претендує. Найчастіше машина залишається комусь одному, а другий отримує грошову компенсацію. Чоловік обурений, намагається довести, що це його особиста річ. Але факт залишається фактом. Транспортний засіб придбано під час шлюбу, а значить, він спільний.

Щоб в парі не виникало розбіжностей, юристи радять подружжю укладати шлюбний договір. У минуле пішли ті часи, коли цей документ вважався чимось неординарним. Немає нічого дивного, коли молода сім’я юридично завіряє свої права на майно при вступі в шлюб.
За шлюбним договором простіше зрозуміти, хто з подружжя чим володіє, хто що набував або брав у кредит, що отримав в дар або спадок. Це означає, що парі з самого початку відомо, хто на що може розраховувати в разі розлучення.
Решту майна суд може розглядати, як набуте в шлюбі, а отже, і ділити навпіл.

Чи варто звертатися до нотаріуса

Якщо пара розлучається мирно, якщо суперечок і поділів не виникає, якщо можна уникнути судових розглядів, чудово. Але і в такому рідкісному випадку договір про розподіл майна між подружжям буде зовсім не зайвим.
Подружжя перед розлученням може скласти його самостійно. Вірніше, «накидати», обговорені основні моменти поділу майна.
Якщо згоди досягнуто, з «чорновим варіантом» слід відправитися до нотаріуса, який запевнить заяви сторін і їх згоди на поділ всього нажитого під час шлюбу.
Чоловік або дружина не хоче ділити майно? Тоді залишається один вихід – суд.

Позов до суду

Заява до суду або позовна заява – це «стартовий» документ розлучення. Ті, хто робить цей крок на емоціях, думає лише про те, щоб скоріше відчути свободу. Але потім, коли на зміну почуттям приходить розум, стає зрозуміло, скільки помилок було допущено, і скільки всього було втрачено.

Завантажити ПОЗОВНУ ЗАЯВУ ДО СУДУ

Про розірвання шлюбу та поділ спільного майна подружжя в Word

Не поспішайте!

Спокійно потрібно визначити, що збираєтесь залишити собі, але головне, оцінити шанси на отримання бажаного.

Якщо, наприклад, старовинний сервіз дістався дружині від прабабусі, чоловікові не варто навіть намагатися відсудити його собі, навіть якщо за час шлюбу він неодноразово реставрував його за особисті кошти.
Або вважається, що у чоловіка є автомобіль. Чому вважається? Тому що він відкладав гроші на покупку, оформляв документи, користувався, ремонтував …. Але в суді з’ясовується, що це спільна власність. Адже гроші витрачалися не особисто чоловіка, а з сімейного бюджету (якщо витрачав на неї всю зарплату, то виходить, що жив на гроші зароблені дружиною). Отже, ситуація може закінчиться несподіваним результатом.

Позовна заява про поділ майна має містити детальну інформацію про вимоги сторін (в ідеалі) або одного боку, якщо до згоди прийти не вдалося.
Чим більше інформації отримає суд, тим швидше і правомірно все буде завершено. Якщо під час слухання будуть з’являтися нові факти та вимоги, слухання триватимуть довго. Краще звернутися до нас за юридичною консультацією онлайн.

Поняття «приватна власність»

Багато пар, розриваючи відносини, витрачають багато часу і нервів на доказ того, що майно належить їм.
Поняття приватна власність, в першу чергу, це рух капіталу в односторонньому порядку.

Якщо говорити простою мовою, квартиру дружина отримала у спадок, то це її особиста власність, але тільки до тих пір, поки вона спільно з чоловіком не почала робити там ремонт.
А ось кредит, який взяли на авто та оформили на чоловіка, але виплачували в шлюбі, це вже спільне. Значить, і автомобіль спільний. В яких частках відбувалася виплата – питання інше.

Що буде з автомобілем, який ми навели у приклад? Швидше за все, його доведеться продати та поділити суму навпіл (Обов’язково завіривши нотаріально).
Таким чином, майно, нажите до шлюбу, є особистою власністю людини. А якщо при розлученні подружжя, думки з приводу того, кому належить то чи інше майно, різняться, слід звертатися до суду.

Коли починається поділ майна

Шлюборозлучний процес і поділ майна, звичайно, пов’язані між собою, але можуть відбуватися окремо.
В першу чергу, це пов’язано з бажанням зекономити час і захистити свої права.

Розглянемо на прикладі. У сім’ї є хороша земельна ділянка, на якій під час шлюбу планувалося збудувати дачу або просто зробити город, для вирощування овочів-фруктів.
Почався процес розлучення. Дружині ділянка не потрібна, але з принципу вона не хоче віддавати її чоловіку. Земля простоює.
Чоловік може зайнятися вирощуванням овочевих культур, не визначивши права на ділянку? Запросто! Тільки дружина може приїхати і забрати собі весь врожай вирощений чоловіком. Адже земля спільна? Вони ще в шлюбі ….. Значить, і все що на ній виросло, належить і їй. Так що право має повне.
Розлучення може тривати місяцями, а часом і роками. Чекати безглуздо. Ось в такій ситуації і ділимо майно при розлученні ще до судового засідання. Робити це потрібно у юриста, який має право на підписання і завірення подібних документів.

Бізнес

Розділити бізнес при розлученні ще складніше. Це не квартира, яку можна продати, а гроші поділити порівну. Це постійно діючий механізм, який приносить дохід. Починати його ділити, значить зазнати суттєвих втрат. Роботу, швидше за все, доведеться тимчасово припинити, займатися оцінкою, складанням актів-заяв, приходити на засідання, а потім ще й документи переоформляти ……

Приклад. Припустимо, у сім’ї був цех з виробництва посуду. Як його ділити? Перше що приходить в голову – продати, а гроші поділити. Але одна сторона може бути проти продажу. Та це й логічно. Якщо бізнес приносить дохід, якщо він стабільний і розвивається, навіщо все кидати на півдорозі та займатися всім з нуля?
Але колишній партнер може відмовитися від поділу.
Тоді є варіант з викупом.
Це прекрасний вихід з положення. Потрібно визначити вартість бізнесу, звернувшись до незалежних експертів та провести оцінку майна.
Тут є важливий нюанс, на якому потрібно зупинитися.

Оцінка вартості майна

Щоб процес був зрозумілий, розглянемо його детально на прикладі. Припустимо, подружжя розриває шлюб та хоче розділити вищезгаданий посудний цех. Це не просто будівля. Це і будинок, і земельна ділянка під нею, і обладнання, іноді навіть дозвіл на заняття цим видом діяльності, отримане в спеціальній організації та далеко не безкоштовно.
У далекої від цього бізнесу людини немає навіть приблизного розуміння вартості цього майна. Для цього за допомогою варто звернутися до експертів.

Провести оцінку може чоловік або дружина до розлучення. Результат надається в суді.

Якщо один із подружжя не згоден із зазначеними в документі цифрами, він може оскаржити їх, звернувшись до інших експертів самостійно.

Поділ будинку або квартири

Поділ житла – окрема графа в судовому розгляді. Знову ж розібратися простіше на прикладах.

Приклад. Є трикімнатна квартира. Була куплена в шлюбі, тобто за законом належить подружжю в рівних частках.
Але з’являється нюанс. Виявляється, що основна сума на це придбання з’явилася після продажу «двушки», що дісталася в спадок дружині від померлої бабусі.
Виходить, квартира подружжя стала фундаментом для здійснення сімейної покупки? Як же поділити тепер спільне майно?
Це довга процедура і затягує розлучення саме вона. Але тим кому доведеться через неї проходити краще заздалегідь знати, з чим доведеться зіткнуться, щоб уникнути суєти та не втратити дорогоцінний час.

Оцінка нерухомого майна проводиться приватними особами, які мають право на здійснення такого виду діяльності або Бюро технічної інвентаризації (БТІ). Завжди сума відрізняється, причому істотно. Тому що БТІ оцінює, орієнтуючись на загальні основні характеристики, а приватний експерт враховує всі деталі.

Майно, яке не підлягає поділу

Поділу при розірванні шлюбу не підлягає особисте майно. До цієї категорії відноситься:

  • придбане до шлюбу;
  • отримане в дар або в спадщину;
  • відноситься до індивідуальної власності;
  • результати власної діяльності;
  • придбане в період припинення шлюбних відносин;
  • майно неповнолітніх (залишається в того, з ким залишаються діти);
  • грошові вклади;
  • інше майно, яке не ділиться відповідно до шлюбного договору.

Багато хто замислюється про поділ нажитого, але про те, що борги – це теж придбане спільно, практично ніхто не знає.

Як діляться гроші та кредити при розірванні шлюбу

При розлученні діляться всі «нажиті спільно» борги.
Все частіше зустрічаються ситуації, коли один з подружжя бере кредит на велику суму, перестає його виплачувати, а кредитори пред’являють претензії не тільки до нього, а й до того, з ким він перебував в офіційному шлюбі на момент оформлення позики.

Як бути в цій ситуації?

Якщо кредит був узятий в період шлюбу, він вважається спільним для чоловіка і дружини. Тобто, якщо позичальник (наприклад, чоловік) пропадає з поля зору кредиторів, перестає вносити платежі та не виходить на зв’язок, щоб пояснити причину такої поведінки, виплату боргу вимагатимуть від дружини.

Вихід є і цей вихід, в черговий раз вже згадуваний в статті – суд.
Обставини, звичайно, бувають різні. Але найчастіше сума боргу після судового розгляду ділиться між колишнім подружжям навпіл. І кожен з них зобов’язаний її виплатити.
Виняток може бути в разі укладення шлюбного договору.

Добавити коментар

Your email address will not be published.