Позбавлення батьківських прав. Підстави для цього та як поновити

Позбавлення батьківських прав

З точки зору загальноприйнятих людських принципів і закону, дитина повинна рости в атмосфері любові, моральної та матеріальної забезпеченості. Їй необхідні турбота і підтримка, а при необхідності, фізичний та правовий захист як до, так і після появи на світ (ви прочитали правильно, права є навіть в ще ненародженого малюка).

У батьків є обов’язки відносно свого чада прописані законом України і, в разі порушення або невиконання можуть бути позбавлені всіх прав на дитину, тільки, за рішенням суду. Позбавлення батьківських прав в Україні в 2021 році, підстави для цього, а головне, передбачені законом можливості поновлення прав читайте в статті.

Ухилення від батьківських обов’язків

Фактори порушення батьківських обов’язків передбачаються статтею 164 СК (Сімейного кодексу) України. Підстави для обмеження батьків в правах відносно дитини:

 1. Не забирають малюка з пологового будинку або лікарні півроку, а також в цей період не проявляють відносно нього турботи.
 2. Не виховують дитину.
 3. Погано відносяться.
 4. Експлуатують, змушують жебракувати і бродяжити.
 5. Скоюють злочини относительно дітей або навіть разом з ними.

Рішення приймається лише судом і лише якщо правопорушення скоєні батьками доведені. Слід розуміти, що невиплата аліментів – не підстава для позбавлення прав. А ось якщо ця невиплата доповниться ще якими-небудь з перерахованих факторів, то справа буде зовсім інша.

Спочатку прийняте 30 березня 2007 року постанова «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення, в позбавлення та поновлення батьківських прав» була самим крайнім заходом впливу на тат і мам. Далі розглянемо і самі батьківські обов’язки, які чітко прописані в ст. СК України 150.

Батьки повинні:

 • виховувати свого малюка;
 • вчити його поважати свободу і права оточуючих;
 • підтримувати любов до сім’ї, друзів, рідних людей, до Батьківщини і до народу;
 • піклуватися не тільки в фізичному, але також в моральному і духовному розвитку дитини;
 • забезпечувати отримання середньої загальної освіти;
 • готувати до дорослого життя;
 • поважати дитину, а не карати фізично і морально (особливо принижуючи гідність).

Це основні принципи. Але можуть в процесі розгляду справи судом бути виявлені і додаткові обставини.

Позбавлення батьківських прав

Втручання сторонніх осіб у справи сім’ї відбувається завжди по сигналу оточуючих людей. Це можуть бути родичі, вчителі-вихователі, сусіди …. Будь-який дорослий при підозрі, що порушуються права дитини (мається на увазі нормальних умов життя), що на нього чиниться тиск батьками (опікунами) зобов’язаний повідомити про це органи, що займаються захистом прав дитини. У складних ситуаціях, що призвели до травми дитини (маються на увазі, в тому числі, і моральні) здійснюється вилучення з сім’ї.

Не відразу відбирають дитину, якщо, звичайно, їй нічого не загрожує. Спочатку проводиться бесіда, сім’ю ставлять на облік в Центр cоц. служб для сім’ї, дітей та молоді або службу у справах сім’ї, дітей та молоді. З цього моменту сім’я класифікується, як  “знаходиться в складних життєвих обставинах”.

Факт. На обліку можна пробути від трьох місяців до декількох років і зовсім необов’язково справа закінчується вилученням дитини, а після і позбавленням батьківських прав.

Під час цього фахівці приїжджають з перевіркою додому, надають всебічну підтримку і допомогу. Це може бути і запис до безкоштовного юристу, і оформлення путівок в санаторій, і психологічна допомога батькам, і лікування від залежностей дорослих та ін. Все індивідуально, залежно від ситуації.

Дуже рідко в родині, яка стоїть на обліку, вилучають дитину. Інша справа, якщо сім’ю поставили на облік після вилучення. Тоді повторитися ситуація може в будь-який момент.

Обмеження прав батьків з інвалідністю

Цей пункт дуже важливий. Часто його не беруть до уваги навіть професійні юристи. Залишити батьків прав можливо, тільки якщо вони навмисне нехтують своїми обов’язками. Якщо ж мама або тато хворі фізично або психічно і саме з цієї причини не можуть виконувати всі передбачені Чинним законодавством дії, тобто провини їх немає, вони будуть обмежені в правах. У такому випадку, відповідно до ст.19 Сімейного кодексу України, над неповнолітнім може бути встановлена ​​опіка.

Стаття 165 СКУ передбачає можливість звернутися до суду з метою позбавлення батьківських прав: другого з батьків, опікуна, будь-якого члена сім’ї, в якій проживає дитина, а також представників навчального, виховного або медичного закладу, прокурора ….

З 14 років дитина може і самостійно подати судовий позов щодо позбавлення батьків або опікунів їх прав. І випадки таких звернень стають все більш поширеними.

Звичайно, іноді позови подаються підлітками під впливом образи чи під впливом третіх осіб, але такі справи суд не розглядає і прохання про позбавлення батьків їхніх прав відхиляє.

Участь органів опіки

У справі про позбавлення батьківських прав держслужбовці цієї категорії беруть безпосередню участь. Саме орган опіки подає позовну заяву до суду, викладаючи відомості про умови проживання дитини, спираючись на пояснення від свідків (родичів, сусідів) та на іншу важливу інформацію. Суд вислуховує думку дитини, якщо, звичайно, він вже здатний його правильно сформулювати. Зазвичай на засіданнях слухають дітей від 6-7 років. Але чіткого обмеження за віком законом не передбачено.

Згода дитини на її усиновлення іншими людьми або на вилучення його від батьків надається суду в формі, що відповідає віку дитини.

Присутність психолога  не обов’язково, інших фахівців теж.

Але рішення підсумкове все одно приймає суд. Думки учасників враховується, але остаточним жодне з них не є.

Поновлення батьківських прав в Україні

Позбавлені прав по відношенню до дитини батько або мати можуть відновити або оновити їх (стосується тільки тих випадків, коли дитина не була усиновлена). Згідно зі статтею СКУ 169, батьки мають право звернутися до суду з позовом про поновлення своїх прав.

У цьому випадку суд вивчає причини позбавлення, розглядає, наскільки змінилися умови і обставини справи. Знову опитуються родичі і близькі люди сім’ї.

Факт. Якщо на час розгляду справи судом дитина досягла 18-річного віку, відновлення батьків у своїх правах неможливі.

У разі прийняття рішення про поновлення батьківських прав, копія судового протоколу направляється в орган держреєстрації АГС за місцем народження, проживання чи реєстрації дитини.

Якщо в позові відмовлено, повторний можна подати лише через рік з моменту вступу в силу рішення про відмову. Звичайно, жахливо, якщо вилучили дітей або чого гірше позбавили прав по відношенню до них. Але боротися за своє чадо треба до кінця.

Сподіваємося, стаття допоможе уникнути біди багатьом сім’ям.

Які документи необхідні для відновлення батьківських прав

Для початку треба правильно скласти позовну заяву. Для цього Ви можете звернутися за допомогою до наших юристів.

Що потрібно подати в суд для вирішення питання:

 • характеристики батьків за місцем роботи і за місцем проживання;
 • довідки органів опіки. акти обстеження житлових умов;
 • показання свідків.

Добавити коментар

Your email address will not be published.