Шлюбний договір: порядок укладення в 2021 році?

Брачный договор - контракт

Значення шлюбного договору в подружньому житті складно переоцінити. На жаль, більша частина (63%) молодих сімей в кінцевому підсумку не витримують побуту і розлучаються. Як і будь-який правовий інститут, шлюбний договір не виникає без належних підстав. Попри те, що словосполучення «шлюбний контракт» знайоме багатьом, специфіку та умови даного документа в Україні розуміють лише одиниці. У громадян України лише починає зароджуватися правова і фінансова грамотність, що пояснює малу кількість висновків подружніх угод.

Що являє собою шлюбний договір в Україні

Згідно зі статистичними даними, щорічна кількість шлюбів, укладених на території України, не перевищує 300 тисяч. Так, у 2016 році було зареєстровано 229,5 тис. шлюбів. Питання щодо укладення, змісту, поправок і визнання шлюбного договору недійсним вперше були висвітлені в українському законодавстві ще в 1992 році. Однак в чинному на той момент «Кодексі про шлюб та сім’ю України» питання про шлюбний договір було приділено лише кілька рядків. У статті 27-1 було сказано, що при бажанні подружжя має право підписати угоду про характер вирішення сімейних і побутових питань, заздалегідь обумовити матеріальну частину питання, розподілити майнові права та обов’язки. На сьогоднішній момент Сімейний кодекс України містить близько 12-ти статей, що включають подробиці такого документа, як шлюбний договір. Офіційний початок висновків шлюбних договорів в Україні припадає на 2004 рік.

Укладений подружжям шлюбний договір є офіційною угодою між сторонами, в якому визначені права та обов’язки майнового характеру подружжя. В мережі й у пресі описано безліч життєвих прикладів світових зірок і відомих особистостей, які потрапили в неприємну історію з розділом майна при розірванні шлюбу. В ході судових засідань колишнє подружжя активно відстоюють права на майно, погіршуючи тим самим і без того не дружні відносини. Запобігти паперову тяганину і витрати на суди та адвокатів можливо шляхом укладення шлюбного договору.

Таким чином, шлюбний договір – це письмова угода, укладена між чоловіком і дружиною, з метою регулювання майнових відносин, чіткого поділу прав і обов’язків. Визначення дається в Главі 10 Сімейного кодексу України. Іншими словами під час шлюбу партнерам буде простіше розв’язувати сімейні питання матеріального характеру. Документ чітко визначає, хто з подружжя і за що платить, хто володіє кожним конкретним майном і кому дістанеться власність або інші речі при настанні розлучення. Також в договір дозволяється включати деякі обмеження дій для подружжя. Зразок оформлення шлюбного договору можна завантажити в нас на сайті.

Хто має право укладати шлюбний договір

Дослідження, проведені психологами показують, що люди не прагнуть укладати шлюбні контракти через низький ступінь обізнаності. У розумінні українців, підписання договору означає натяк на розлучення, що може образити чоловіка або дружину. Ця думка помилкова. Перш ніж робити поспішні судження рекомендується детальніше ознайомитися з правовим аспектом питання.

Не варто думати, що укласти шлюбний договір дозволено кожному бажаючому. Категорії громадян, які мають право на укладення шлюбного договору, строго обмежені. Отже, підписати контракт мають право:

  • Особи, що володіють наміром вступити в законний шлюб і подали заяву на реєстрацію шлюбу за встановленою формою.
  • Особи, що знаходяться в законному шлюбі.

Найбільш поширений випадок в Європі, це оформлення шлюбного договору після вступу в шлюб. Поживши деякий час в шлюбі, люди набувають здатність мислити раціонально і з перспективою на майбутнє. Коли закохані планують укласти шлюб, їх думками, як правило, керує пристрасть. Варто відзначити, що дозвіл на оформлення угоди дається виключно при вступі в шлюб. Якщо партнери мають статус, так званого «цивільного подружжя», в оформленні буде відмовлено.

У випадках з неповнолітніми громадянами (які не досягли 18-ти років), закон також дозволяє оформити шлюбний договір. Якщо один з подружжя (або обидва) не досягнули повноліття, для оформлення потрібно письмовий дозвіл від батьків або офіційних опікунів. Крім того згоду відповідальної особи завіряється у нотаріуса.

Порядок написання (укладення) шлюбного договору

Як показує практика, можливістю укласти шлюбний договір більшою мірою користуються заможні люди, яким є що ділити. В Україні шлюбний договір виступає як набираючий популярність різновид договірних відносин. Далекі від правової сфери громадяни активно твердять, що саме по собі бажання одного з подружжя укласти договір є ознакою недовіри, а сам договір підтверджує фальшивість почуттів подружжя. Але як вже було сказано контракт допомагає запобігти виникненню скандальних ситуацій, тому саме з цієї причини необхідно підійти з усією відповідальністю.

Завантажити безкоштовно зразок Шлюбного договору 2021 р.

Якщо взяти в приклад про поділ майна при розлученні (зразок) з інтернет-ресурсу, то є ризик втратити важливі нюанси.

Проте мало просто написати документ, важливо завірити його нотаріально, інакше він не набере чинності. Договір складається в 3-х примірниках.

Що дозволено включити до шлюбного договору

Сфера регулювання шлюбного контракту досить широка і включає:

  • Порядок користування і розпорядження майном, що належить кожному з подружжя;
  • Поділ майна (актуально при розлученні);
  • Встановлюється порядок користування нерухомим майном;
  • Поділ прав у різних сфери діяльності;
  • Поділ і реалізація майнових прав і обов’язків по відношенню до дітей.

На особливу увагу заслуговує шлюбний договір для іпотеки. Майно, придбане в шлюбі вважається спільним, в тому числі квартира в іпотеку. Залежно від обставин може знадобитися укладення договору. Прикладом такого роду обставин є відсутність в одного з подружжя офіційного працевлаштування або категоричне заперечення одного з подружжя проти іпотеки.

Список необхідних документів

Для оформлення буде потрібно:

  • Паспорт кожного з подружжя;
  • Ідентифікаційні коди;
  • Свідоцтво про шлюб або довідка про подачу заяви в РАЦС;
  • При наявності пунктів договору, що стосуються дитини, свідоцтво про народження.

Крім того, якщо буде потрібно закріплення прав власності на наявне майно, яке підлягало державної реєстрації, буде потрібно відповідні підтверджуючі документи. Це може бути свідоцтво, яке підтверджує факт знаходження майна у власності у конкретної особи, оригінал договору.

Вартість укладання договору

Розраховувати витрати на укладення шлюбного договору варто комплексно, з урахуванням особистих побажань щодо використання послуг юристів або нотаріуса. Тому чіткої відповіді на питання про фінансові витрати не існує. В середньому грамотна підготовка договору вийде подружжю у 18500 грн. (Консультація юриста 500 грн., Підготовка тексту адвокатом від 13 тис. грн., Робота нотаріуса – близько 5 тис. грн.)

Порядок внесення змін до договору

Перше, що доведеться врахувати – це факт, що рішення про внесення змін має прийматися узгоджено. Змінювати вміст документа без відома або згоди партнера не дозволяється. Однак якщо зміни вносять на благо неповнолітніх дітей або одного з подружжя, є сенс звернутися до суду, у якого є повноваження внести зміни в односторонньому порядку. Угода про внесені зміни повинно містити підписи обох сторін подружжя, а також нотаріуса.

Порядок розірвання шлюбного договору

Відмовитися від договору дозволяється як за взаємною згодою, так і на вимогу одного з подружжя, але з дозволу суду. Щоб суд визнав шлюбний договір недійсним, необхідно:

  • Навести докази того, що документ порушує права чоловіка або дітей;
  • Виконання умов договору неможливо з об’єктивних причин;
  • Пункти договору суперечать законодавству (майнові права партнера занадто обмежені).

Розірвання шлюбного договору через суд пов’язане з подачею позову, пошуку того, хто зможе відстояти інтереси особи.

Поради та рекомендації

Для того щоб уникнути неприємних наслідків у разі настання непередбачених обставин, рекомендується укладати шлюбний договір, скориставшись послугами нотаріуса і юриста.

Документ складається виключно за встановленою формою, зразок якої є у ​​нотаріуса. Допомога юриста дозволить уникнути помилок і неточностей у формулюваннях. В середньому консультації юриста обійдеться клієнтові у 200 – 500 грн, але це істотно заощадить час і сили. Залежно від запитів і ступеня складності, вартість послуги буде різнитися. Так, комплексний аналіз наявного шлюбного договору з внесенням позначок і виправлень обійдеться в суму від 1000 до 3000 гривень. За завірення нотаріусом доведеться віддати близько 1 200 – 6 000 гривень. На вартість послуг впливає обсяг роботи (обсяг майна) і індивідуальні особливості умов договору. Крім того, ціна у нотаріуса різниться в залежності від міста. Так, в Києві, Харкові розцінки фахівців знаходяться на порядок вище.

Якщо шлюб укладається з представником іншої країни, то місце реєстрації не має значення. Оформляється договір як на території України, так і в іншій державі. Однак якщо пункти шлюбного договору суперечать українському законодавству, документ визнається недійсним.

Таким чином, при відсутності бажання підходити до питання про укладення шлюбного договору з повною серйозністю, краще залишити цю тему до кращих часів. Недбало складений документ з малою ймовірністю принесе користь, а справжній документ вимагає спільного зусилля. Контракт створюється з перспективою на роки вперед, тому поспіх недоречний. Вносити зміни в завірений нотаріусом документ складно і дорого.

Добавити коментар

Your email address will not be published.