Виїзд дитини за кордон: правила і вимоги у 2021 році

Выезд ребенка за границу

Історій про надзвичайні вчинки батьків по відношенню до своїх чад стало стільки, що вони вже навіть не шокують. Коли кілька років тому іноземець обманним шляхом вивіз свою дитину з України, на ноги, в буквальному сенсі слова, були підняті всі служби, всі займалися поверненням його назад до мами. Було багато шуму. Але, як часто буває, погомоніли і притихли. А проблема то, залишилася. Спробуємо розібратися, як повинен проходити виїзд дитини за кордон з одним з батьків, які законодавчі норми, вимоги та правила щодо цього передбачені урядом нашої країни.

Гарантії Конституції

Кожен, хто знаходиться (на законних підставах) на українській території, має право на вибір місця проживання, свободу пересування, а також право перетину кордонів країни, якщо тільки це не порушує закон.

Діти, як і дорослі, подорожують з українським паспортом і закордонним паспортом. Документ оформляється на чотири роки. Після шістнадцяти видається новий на 10 років.

Є винятки. Для деяких країн, наприклад, для Туреччини і Грузії, всім українцям достатньо мати при собі особистий паспорт, в якому є ID-картка (безконтактний електронний носій). Перед поїздкою в інші країни, потрібно уточнювати правила в’їзду. Вони постійно оновлюються.

Стаття 313 Цивільного кодексу України передбачає, що після 16 років громадянин має право за своїм рішенням виїжджати за межі країни. Звичайно, самого його не пропустять через кордон, а ось з дорослим найближчим родичем – без проблем …

Нотаріально завірений дозвіл

Постанова КМУ від 27.01.1995 року №57 про перетин кордону українцями свідчить, що до 16 років поїздки відбуваються разом з одним із батьків або дорослих, що мають на це завірене приватним або державним нотаріусом згоду.

Для цього дорослим слід надати нотаріусу паспорта та свідоцтво про народження дитини. Якщо є ідентифікаційні коди, то їх копії, якщо немає, то довідку про причини відсутності. Загалом, стандартний набір.

Вартість довіреності на виїзд дитини за кордон у 2021 році буде близько 500 гривень.

Довіреність на виїзд дитини за кордон

Згода від батьків – це не формальність, а захист від злочинів по відношенню до дитини за межами країни. Не варто намагатися обійти закон. Проживаючи в іншій країні батько може звернутися в консульство або до нотаріуса за місцем проживання. Тільки попередньо потрібно уточнити, чи має він право складати і засвідчувати подібні документи, чи будуть вони мати силу в іншій державі. Для цього потрібна спеціальна акредитація. Оформляється вона на певний термін, через деякий час або анулюється, або продовжується. Так що спочатку потрібно дізнатися права нотаріуса, а після вже оформляти документи.

Одного дозволу досить, якщо є рішення суду «Про позбавлення батьківських прав» або про «обмеження», свідоцтво про смерть, довідка про визнання когось із батьків недієздатним або безвісно відсутнім. Звичайно, якщо в самому свідоцтві про народження в графі, де вказуються дані про маму і тата, стоїть прочерк, то ніяких документів не вимагатимуть.

Батько – іноземець

Є законна можливість вивезення дитини за кордон одним з батьків без згоди другого, якщо другий є громадянином іншої держави. До речі, якщо і сам дитина є громадянином іншої держави такий дозвіл теж не потрібно.

Також в якості дозволу підходить відмітка про виїзд дорослого на постійне місце проживання в іншу країну або штамп про взяття на консульський облік в іншій країні. В такому випадку дозвіл другого з батьків, як законного представника дитини, подається на етапі подачі документів на підготовку до оформлення виїзду за кордон.

Місце проживання дитини має величезне значення

Третього липня 2018 року Урядом України було прийнято Закон № 2475- VIII «Про внесення змін до деяких законодавчо АКТІВ України відносно створення економічних передумов для Посилення захисту права дитини на належне утримання». Основне його завдання – посилити захист прав дитини на належні умови життя. І саме цей закон став підставою внесення змін до частини 5 статті 157 Сімейного КУ і розширено список причин для виїзду малолітньої дитини (до 16 років) без згоди другого з батьків.

Колишні чоловік і дружина не спілкуються між собою, один з колишнього подружжя «забуває» про дитину, не бере участі в його житті і вихованні, а дізнавшись, що потрібно його згоду на вивезення чада за кордон, вимагає гроші за свої послуги, або і зовсім (з шкідливості або бажання помститися) відмовляється йти до нотаріуса, придумуючи різноманітні причини? Такі ситуації – не рідкість. Юридичну допомогу в таких ситуаціях ми надаємо Online 24/7.

Тому і передбачили можливість виїзду без відома «одного з батьків». Відбувається це в наступних випадках:

  • Опікунська рада або суд підтвердив, що дитина постійно живе з дорослим, який планує виїзд з нею за кордон.
  • Мама або тато добровільно спілкуються зі своєю дитиною, без обмежень та без примусу суду.
  • Важлива і доведена мета поїздки (лікування, навчання, участь у фестивалях, конкурсах, змаганнях тощо).
  • Самостійне оповіщення другого з батьків за допомогою рекомендованого листа. В цьому випадку в листі повинно бути вказано куди їде дитина, з якою метою, на який термін і ін.
  • Другий з батьків (і це доведено) не виконує своїх обов’язків. Тобто не платить аліменти, не бере участі в вихованні та ін.

Ці варіанти можливі, якщо вивезення планується не довше, ніж на місяць.

При перетині кордону завжди пред’являються оригінали документів. Якщо потрібно показати документ, який повинен зберігатися під час поїздки у іншої особи, то слід пред’явити його нотаріально завірену копію.

У пункті 72 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності щодо захисту прав дитини (постанова КМУ № 866 від 24.09.2008) зазначено, що в службі у справах дітей можна отримати довідку-підтвердження місця проживання дитини та фактичного складу його сім’ї, для тимчасового виїзду з території України.

Дозвіл такий діє протягом року (якщо не зафіксований менший термін). Через цей час потрібно заново розглядати ситуацію, заново приймати рішення.

Дозвіл суду

Батько, який разом з дитиною не проживає, але всі свої обов’язки виконує, має право подорожувати з ним разом за межами батьківщини. Якщо контакту між колишнім подружжям немає, йому потрібно відправити рекомендований лист з повідомленням, в якому оповістити про свої наміри і попросити надати згоду на вивезення дитини.

Зверніть увагу. Згоду також можна надіслати поштою.

Якщо «одержувач» через 10 днів з вручення листа (ось чому важливо відправляти лист з повідомленням, так буде чітко визначено дату вручення) відмовляється йти на контакт і давати якесь пояснення, можна звернутися за таким дозволом до суду. Справа розглядається в спрощених рамках в строк не більше 60 днів.

Важливо. У рішенні суду повинно бути зазначено чіткий адресу планованого після виїзду проживання дитини, а не тільки те, що він буде перебувати разом з батьком-матір’ю.

Акцентуємо увагу читачів на те, що суд під час розгляду справи враховує не тільки родинні зв’язки, не тільки наявність стабільного місця проживання з задовільними умовами, не тільки на можливість батьків забезпечувати своє чадо, але також і на безпеку в тій точці світу, куди збираються вивезти дитини. Якщо мова йде про зони військового конфлікту, якщо мова про країни-жебраки, якщо мова про країни, де торгівля і викрадення дітей – норма, у вивезенні буде відмовлено.

Всі вимоги щодо оформлення дозволу на вивезення дитини за кордон існують для забезпечення його безпеки. Тому не варто шукати обхідні шляхи, давати хабара за підробку документів. Мова йде про дитину. Про його життя, здоров’я і безпеку. Тим більше що тепер ви знаєте, яким чином взяти дозвіл на вивезення, якщо другий з батьків категорично проти цього. Хороших подорожей!

Добавити коментар

Your email address will not be published.