Встановлення батьківства в Україні в 2021 році

Встановлення батьківства в Україні

Відповідно до Міжнародної Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року і вступила в силу у вересні 1990 року, кожна дитина повинна знати своїх батьків.

Дана Конвенція застосовується на території України.

Як правило, батьками малюка вважаються особи, які записані в його свідоцтві про народження. Однак виникають ситуації, коли зазначена в документі інформація не є достовірною. Тоді у батьків не залишається іншого виходу, як вдатися до такої процедури як встановлення батьківства.

Встановлення батьківства є одним з найскладніших суперечок. Згідно ст. 121 Сімейного кодексу (СК) України, якщо був народжений в шлюбі, то чоловіка автоматично записують як батька.

Спочатку, може здатися, що в такій ситуації не може бути підстав для суперечок і судових розглядів. Але, в практиці все буває аж навпаки. Величезне число випадків, коли батьком дитини, яка була народжена в шлюбі, вважає себе абсолютно інший чоловік або ж чоловік не має наміру визнавати дитини. Також питання встановлення батьківства може виникнути, коли батько і мати дитини не перебувають у законному шлюбі, так званий «цивільний шлюб». Коли дані про батька були внесені в запис акта про народження дитини зі слів матері. Після смерті біологічного батька або матері, не зазначених у свідоцтві про народження дитини і т.д.

У разі таких та інших обставин необхідно звернутися в суд, для того щоб встановити батьківство. Тільки після цього у дитини буде заповнена графа про батька і батьки зможуть брати участь у вихованні своєї дитини. Оскільки згідно з регламентом встановлення батьківства, у громадянина після визнання його батьком наступають його права і обов’язки щодо дитини.

Який порядок встановлення батьківства в Україні

В Україні визнання батьківства може бути встановлено лише в судовому порядку. Тому якщо необхідно встановити факт батьківства, то необхідно звернутися в суд.

Для вирішення спору позовну заяву може бути подано матір’ю, батьком, опікуном дитини або іншою особою, яка займається вихованням дитини. Також направити заяву може і сама дитина при досягненні повноліття. При цьому варто відзначити, що подавати заяву можна в будь-який час, оскільки такі справи не мають терміну давності.

Якщо підійти до справи з усією серйозністю і відповідальністю, то можна розраховувати на досягнення успіху, оскільки встановлення батьківства цілком прозора і не складна процедура. Тут найголовніше правильно скласти позовну заяву, а також озброїтися залізобетонними доказами, які можна привести в суді.

Такими доказами може бути:

  • офіційно зареєстрований шлюб між жінкою і чоловіком або ж підтвердження їх спільного проживання;
  • експертиза ДНК;
  • пошук свідків, чиї показання можуть бути важливі для суду;
  • інші експертизи призначені судом, в тому числі для встановлення часу зачаття і т.д.

Пакет документів, які необхідно підготувати для встановлення батьківства через суд

Важливою частиною підготовки справи до судового розгляду є збір необхідного пакету документів. До нього належать:

  • позовна заява, тут;
  • документ, що підтверджує особу позивача;
  • свідоцтво про народження дитини, відносного якого буде встановлюватися факт батьківства;
  • аргументи, які підтверджують батьківство;
  • документ, що підтверджує сплату державного збору, який справляється уповноваженими офіційними органами.

Варто, відзнач, що результат тесту ДНК є одним з найголовніших аргументів, який може встановити батьківство. Також важливо розуміти, що українськими законами забороняється без особистої згоди людини брати його біометричні зразки. Тому у випадках, коли неможливо добровільно провести процедуру, тоді суд направить вимогу про примусове проходження експертизи.
Експертиза повинна проводитися в спеціалізованій лабораторії, де безпосередньо буде визначено батьківство на основі дослідження аналізу біологічних матеріалів батька і дитини.

Ціна експертизи ДНК від 4000 гривень, термін виконання – до 10 днів.

Процедура встановлення батьківства через суд може тривати від місяця до року. Все залежить від певних чинників, серед яких кількість засідань у справі, неявки учасників судового розгляду, тривалість розглядів, проведення тесту ДНК і т.д.

За підсумками судового спору, якщо задовольняється запит позивача, то суд виносить рішення суду про встановлення батьківства. Після чого на підставі цього будуть внесені зміни до актового запису про народження дитини, і буде видано нове свідоцтво про народження.

Встановлення батьківства в Україні дійсно досить прозора процедура, однак  вимагає достатньо часу, сил, нервів. А також вимагає все-таки певних знань і навичок. Тому якщо у вас немає впевненості, що ви зможете своїми силами впоратися з поставленим завданням, оптимальним варіантом буде звернення за професійною допомогою до кваліфікованих фахівців – адвокатам з питань сімейного права. Компетентний юрист зможе надати комплексні консультації, візьме на себе всі бюрократичні питання і буде в суді представляти інтереси клієнта.

Добавити коментар

Your email address will not be published.