Як правильно подати на аліменти та домогтися справедливості

как подать на алименты

Сімейний кодекс України говорить про те, що батьки зобов’язані утримувати свою дитину до її повноліття. У разі розлучення, батько, який не живе з дитиною, повинен виплачувати аліменти. Але що робити, якщо він відмовляється? Як правильно подати на аліменти та домогтися справедливості? У цій статті є відповіді на всі питання.

Подача на аліменти в шлюбі

Бувають ситуації, коли розлучення отримати вкрай складно. Але закон для всіх один – двоє батьків повинні брати участь у фінансовому утриманні дитини. І якщо один з них відмовляється – можна подати на аліменти без розлучення.
Для цього складається відповідний позов до суду. Пакет документів такий же як і при розлученні. Справа розглядається відповідно до Сімейного кодексу України.

Якщо один з батьків проживає за кордоном – обов’язки по виплатах переходять на державу. Суд розглядає всі обставини платника. Найчастіше мінімальний розмір аліментів становить 50% від прожиткового мінімуму для дитини.

Добровільні та примусові аліменти

Якщо батьки перебувають в хороших відносинах – вони можуть спокійно врегулювати процес отримання аліментів. Питання обговорюється і затверджується у юриста. Але трапляється і таке, що один з батьків приховує свій справжній дохід, йде в іншу сім’ю і т.ін. Тоді все вирішується через суд, примусово.

Добровільні аліменти

Батьки змогли домовитися про точний розмір грошової суми для виплат. Обидва згодні на всі умови і задоволені результатом обговорень. Тоді підписується детальна угода, яка потім офіційно затверджується у юристів. Ні в якому разі не можна залишати домовленість в усній формі. Так як може статися ситуація, коли платник відмовляється від будь-яких зобов’язань домовленості. Тоді справа переходить в суд. Де практично неможливо буде довести істину, не маючи на руках офіційного документа.

Примусові аліменти

Якщо виникає конфлікт, батько, який залишився з дитиною, має повне право звернутися до суду. Для цього потрібно зібрати всі необхідні документи. Оскаржити можливо будь-яке питання – приховування реального доходу, витрата грошей на дитину в чужій сім’ї. Тоді вже суд визначає суму для аліментів.

Розмір аліментів

В Україні можна отримувати аліменти на дітей будь-якого віку, до виконання їх повноліття.

Якщо дитина після 18 р. продовжує вчитися або вимагає додаткової матеріальної допомоги – також передбачаються відповідні виплати.

Коли батьки так і не приходять до взаємного рішення – суд бере цю справу на себе. Яка ж сума аліментів передбачається в різних випадках?

Платнику призначається сума для виплат, в залежності від кількості дітей в сім’ї:

 • якщо дитина один – 25% доходу;
 • двоє дітей – 30% доходу;
 • троє або більше дітей – 50% доходу.

Розмір аліментів

Розмір аліментів також може варіюватися від суми доходів. Враховують заробітну плату на основній, додатковій роботі, пенсію, стипендію, державні виплати.

Якщо у батьків дохід невеликий – суд повинен зобов’язати виплачувати 50% від прожиткового мінімуму для дитини (з 1.12.20 р. по 1.06.21 р.):

 • для дітей до 6 років ця сума становить 960 гривень;
 • для дітей від 6 до 18 років – 1200 гривень.

Якщо батько має хороший дохід і, на думку суду, в стані оплатити 100% прожиткового мінімуму для дитини, сума видозмінюється. А саме:

 • для дитини до 6 років – 1920 гривень.
 • для дитини з 6 до 18 років – 2400 гривень.

Станом з 1.12.20 р по 1.06.21 р

Якщо дитина отримує більше, ніж заробіток батька – суд може скасувати виплату аліментів.
Максимальним розміром для виплат є десятикратний розмір прожиткового мінімуму дитини.

Документи для подачі в суд

Для того, щоб підготуватися до подачі позову в суд, будуть потрібні наступні документи:

 • паспорт особи, яка подає на аліменти;
 • ідентифікаційний номер платника податків (одного з батьків, який живе з дитиною);
 • свідоцтво про народження дитини;
 • документ про офіційне розірвання шлюбу;
 • документ, який підтверджуватиме проживання з дитиною.


Щоб отримати документ, який підтверджуватиме проживання з дитиною, потрібно звернутися в Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Якщо батько офіційно проживає з дитиною на одній житловій площі, оформляється відповідна довідка. Термін її отримання – до 10 робочих днів. Звертатися потрібно за місцем реєстрації.

Є інша можливість підтвердити проживання з дитиною. Якщо в документі про розлучення зазначено, з ким залишається дитина.

Якщо подачу на аліменти оформляє батько-переселенець із зони АТО, можуть виникнути проблеми. Наприклад, дитина зареєстрована на інший житловій площі. А проживає разом з батьком. Тоді можна в суді пред’явити довідку переселенця. Або ж мати офіційне підтвердження про спільне проживання, яке підписало мінімум двоє сусідів.

Як скласти позовну заяву?

Перед тим, як подавати позов, потрібно визначити суд. Є тільки два варіанти – за місцем проживання того, хто подає на аліменти, або за місцем проживання платника. Суди також діляться на кілька видів:

 • районні – в ці суди звертаються, коли потрібно підтвердження батьківства;
 • світові – коли обидві сторони прийшли до взаємної згоди, присутність обох сторін в суді не обов’язково;
 • органи примусового виконання рішень – коли невідомий точний дохід платника.

Якщо у позивача немає можливості подати заяву за місцем прописки платника, можна зробити це в населеному пункті, де проживає заявник. Також бувають випадки, коли невідома точна прописка платника. Для цього потрібно вказати останні відомості про місцезнаходження чоловіка. Суд займеться пошуком місця прописки і відправить на відповідну адресу повістку в суд.

Исковое заявление на взыскание алиментов

Завантажити Позовну заяву ДО СУДУ про стягнення аліментів. Безкоштовно в Word

Що робити, якщо платник живе за межами України?

 1. Можна подати на аліменти в українському суді. Який відправить відповідне стягнення в країну, де проживає платник. Призначивши його боржником по аліментах. Після чого буде прийнято рішення про подальші виплати.
 2. Міністерство Юстиції України займається матеріалами по виплаті аліментів осіб, які перебувають за межами країни. Вони підготують документи і відправлять в країну проживання чоловіка. Де місцевий суд прийме рішення.

Чи потрібно позивачеві оплачувати судовий збір?

Відповідно до Закону України про судовий збір, стягувач не оплачує держмита та інші витрати, пов’язані з судовими витратами. Ні під час подачі заяви на виплату аліментів, ні для зміни суми аліментів.
Всю суму після закінчення судового процесу погашає платник.

Терміни отримання грошей

Як довго відбувається процедура отримання аліментів:

 1. Для початку, заявник збирає всі необхідні документи, робить копії, пише відповідну заяву зі своїми претензіями. Далі все відправляється в суд для формування справи. Зазвичай на це йде від одного до трьох місяців. Якщо немає обтяжливих обставин, платник проживає на території України, досить одного судового засідання.
 2. Якщо один з учасників не з’явився в суд, засідання можуть перенести. Проводиться це максимум три рази. Але вже після другого разу суд може прийняти рішення про заочне затвердження позову. Якщо засідання не відбулося, наступне відбувається не раніше, ніж через 14 днів. Максимальний термін для перенесення – 30 днів.
 3. Після проведеного засідання суд приймає рішення. Але не відразу, лише після закінчення 10 днів. Цей термін дається для того, щоб платник мав можливість подати на апеляцію.
 4. Якщо за цей термін, платник не подав ніяких заяв на апеляційне оскарження, позивач відправляється в суд для отримання копії судового рішення. Потрібно заздалегідь подати відповідну заяву в канцелярію.
 5. Що робити, якщо платник відмовляється добровільно платити аліменти? У такому випадку держава повністю бере питання на себе. Якщо платник працює – виконавчі служби звертаються в його компанію. Де з заробітної плати автоматично перераховується вказана сума. Якщо батько безробітний – його розшукують за місцем проживання. У разі подальшої несплати аліментів він не зможе виїхати за кордон, на нього нараховується штраф або пеня за прострочення. З подальшим стягненням майна.

Як отримати аліменти з безробітного?

У законодавстві України чітко прописано, що безробітний батько не звільняється від виплат аліментів. Розмір виплат визначається виходячи з мінімального значення прожиткового мінімуму дитини, яке визначається державою.

Якщо платник підприємець – розраховується його точний дохід, з якого стягується відповідна сума.

Якщо платник безробітний, з його виплат стягують суму, яка покриває мінімальний відсоток для виплат по прожитковому мінімуму.

Якщо є неофіційний дохід, сума аліментів розраховується виходячи із середньої зарплати по регіону, де прописаний чоловік.

Як змінити суму аліментів?

Є ряд обставин, коли суд вирішує змінити суму аліментів. Ось їх перелік:

 • батько втратив роботу або не має постійного доходу;
 • в сім’ї з’явилися непрацездатні члени, народилася дитина від нового шлюбу і подібні випадки, які впливаю на склад сім’ї;
 • у дитини або батька почалися серйозні проблеми зі здоров’ям;
 • дитина вступила у ВНЗ на платне навчання або потребує будь-якої іншої фінансової допомоги для розвитку;
 • якщо є офіційний документ, що підтверджує зміни фінансового стану одного з членів сім’ї (не важливо, став дохід вище або нижче).

Є два способи змінити розмір аліментів:

 • Визначити тверду суму, яку буде гарантовано оплачувати батько. Точну суму встановлює законодавство. Вона повинна бути більше, ніж 50% прожиткового мінімуму дитини;
 • Частина від доходу. Тут постійно враховується дохід чоловіка. Від якого стягується відповідна відсоткам сума. Відсоток безпосередньо залежить від кількості дітей, які потребують аліментів.

Якщо була обрана тверда сума, змінити її можна тільки після зміни прожиткового мінімуму дитини. А він розраховується тільки у двох варіантах: для дітей до 6 років, для дітей від 6 до 18 років.

Аліменти за минулий час

Сімейний кодекс України дає право стягнути аліменти за минулий час. Але зробити це можна тільки у двох випадках:

 • Якщо раніше не було звернення до суду. Платник відмовлявся оплачувати аліменти. І є підтвердження, що було вжито всіх можливих заходів для отримання виплат. В такому випадку, суд приймає позитивне рішення, і закликає чоловіка оплатити повну суму заборгованості. Але не більше, ніж за три роки.
 • Якщо суд вже ухвалював рішення і призначав суму для виплат. Є копія, що підтверджує судовий висновок. З якою просто не зверталися у відповідні служби. Тоді можна стягнути суму, але не більш, ніж за три роки.
Дуже важливо мати всі документи, які будуть підтверджувати відмову від виплат аліментів.

Всі копії відправлених стягнень за місцем прописки платника. Якщо були прийняті не всі заходи – суд може зменшити суму виплат. І призначити термін, за який буде відшкодування, менше, ніж за три роки.

Але є і відхилення від правил. Якщо не було можливості отримати-відправити позов для отримання аліментів через перебування платника за межами країни, то термін, за який вимагають відшкодування, необмежений. Це відноситься і до випадків, коли батько перебував в офіційному розшуку.

Аліменти на повнолітню дитину

Якщо дитина вимагає виплат по досягненню нею повноліття, можна подати позов до суду. Його розглянуть у двох випадках:

 • повнолітня дитина є непрацездатною і потребує допомоги;
 • дитина отримує платну освіту.

У першому випадку суд також звертає увагу на те, в якому матеріальному становищі знаходиться той, хто проживає з дитиною. Який у нього стан здоров’я.

Для отримання освіти також є обмеження по виплатах. Дитина не має право отримувати аліменти по досягненню 23 років. А також у разі припинення навчання.

Важливо детально вивчити процес подачі на аліменти. Підготувати всі необхідні документи. Проконсультуватися з юристом. І лише після цього звертатися до суду за позитивним рішенням!

Добавити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *