Розірвання шлюбу: які документи потрібні і куди звертатися?

Как подать на развод в Украине

Процедура розірвання шлюбу в Україні викликає масу питань. В основному, людей хвилює, як подати на розлучення, в яких випадках розлучення здійснюється через ЗАГС, а в яких через суд, як ділиться майно, хто визначає, з ким житимуть діти, від чого залежить сума аліментів, і яким чином взагалі ця сума розраховується. Основні питання та нюанси шлюборозлучного процесу розглянемо далі.

Як розлучитися через ЗАГС

Найпростіший спосіб розлучитися – через ЗАГС. Парі потрібно прийти у відділення за місцем прописки (одного з подружжя, не обов’язково, щоб адреси збігалися), пред’явити свої документи, написати заяву про розірвання шлюбу за встановленим зразком.

Співробітник РАГСу запросить пакет наступних документів:

  • ксерокопію паспорта та ідентифікаційного заявника (якщо є, можна додати копії документів чоловіка (дружини), але це необов’язково);
  • ксерокопію і оригінал свідоцтва про шлюб (якщо оригінал у чоловіка (дружини), можна тільки копію);
  • заяву за встановленим зразком (можна заповнити бланк в РАГСі, можна написати від руки вдома).
Факт. Розірвання шлюбу здійснюється в РАГСі в разі, якщо у сторін немає спільних дітей і якщо обидва згодні. Всі інші випадки розглядаються виключно в суді.

Відсутність претензій один до одного підтверджує підписана обома заяву.

Говорячи простою мовою, розлучення в ЗАГСі – це або для початкових відносин пари людей, які не змогли ужитися разом, не знайшли спільну мову і просто поспішили з оформленням відносин, або для подружжя, які довго прожили разом, але претензій один до одного і питань по розділу спільного майна не мають.

З моменту подачі заяви, якщо не виникне ніяких додаткових обставин, і якщо подружжя не передумають, через 30 днів шлюб буде розірвано. Точну дату розлучення (з урахуванням вихідних і свят) уповноважена особа повідомить в день прийому документів на розгляд. Заявнику (заявникам) залишиться дочекатися призначеного часу, з’явитися в орган реєстрації актів ГС з оригіналами документів, потрапити на прийом до фахівця, який швидко, лише для формальності задавши пару питань, проведе процедуру.

Розірвання шлюбу через РАГС – найпростіший, спокійний для обох сторін спосіб. У матеріальному плані цей варіант також вигідніше. Оплачується лише держмито. Це фіксована сума. Вона з року в рік змінюється, тому в статті вказувати її не будемо.

Важливо. У планах Міністерства юстиції доповнити можливості державних і приватних нотаріусів правом реєструвати-розривати шлюби.

Розлучення онлайн

Дуже зручна процедура, добре, що тепер вона доступна будь-якому громадянину України. Отже, в чому смисл ….

Громадянин на веб-порталі Мін’юсту України в розділі «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану» подає заяву на розірвання шлюбу.

Зверніть увагу. Якщо виникнуть якісь труднощі, питання можна задати тут же на сайті в online-режимі.

Для подачі онлайн-заяви знадобляться паспорта обох боків (для громадян інших країн документи, що засвідчують не тільки особистість, а й законність її перебування в Україні), квитанція про держмито і сама заява.

Якщо все буде оформлено правильно, не більше ніж через 24 години прийде повідомлення про час розірвання шлюбних взаємин. Тоді потрібно буде з’явитися в ЗАГС (РАГС), маючи при собі всі оригінали представлених онлайн документів. Онлайн-режим через ЗАГС прискорює процедуру, але йти в ЗАГС все одно доведеться.

Якщо ж пара помириться і вирішить продовжувати відносини, досить так само онлайн відкликати подану заяву. Це не несе ніяких негативних наслідків.

Зверніть увагу. Але це не означає, що подавати заяву можна кожен місяць (образно кажучи).

Розірвання шлюбу через суд

Якщо розлучитися хоче тільки один чоловік, а другий або відмовляється йти на контакт, або місце розташування його невідомо, доведеться звертатися до суду.

Завантажити Позовну заяву ДО СУДУ про Розірвання шлюбу. Безкоштовно в Word

Процес не швидкий. Кілька місяців займе, навіть якщо сторони будуть вчасно з’являтися на засідання і не стануть порушувати судові приписи. З порушеннями ще довше часу.

До речі, багато юристів навмисно затягують процес. Навіщо? Тактика така. Вони просять суд зобов’язати другу сторону пред’явити якісь довідки, якісь характеристики (наприклад, від сусідів по під’їзду та ін.). Завжди потрібно уточнювати, наскільки ця вимога обґрунтована, наскільки правомірно, а ще наскільки важливо саме в даній ситуації. Деякі розлучення можуть тривати роками. В цей час ні аліменти, ні грошове утримання не виплачується, майно теж залишається нерозділеним. В такому випадку краще проконсультуватися в юриста, можна онлайн.

Розірвання шлюбу сім’ї з дітьми

Якщо є неповнолітні діти в родині, крім заяви про розлучення потрібно письмово прописати, з ким будуть вони проживати після розірвання шлюбу. Це може бути договір, складений батьками заздалегідь.

В принципі, якщо нормальні відносини між чоловіком і жінкою, такий договір скласти цілком реально. Документи для розлучення в цьому випадку збираються швидко, адже ніхто не чинить опору. Розділ майна теж відбувається полюбовно, суд просто вислуховує сторони і підтверджує прийняте ними рішення офіційно.

Порада. При наявності дітей юристи рекомендують в судовому рішенні прописати не тільки те, з ким вони будуть проживати після розлучення, але і як будуть бачитися з кожним з батьків.

Наприклад, в судовому рішенні може бути прописано, що тато може безперешкодно і в будь-який час приходити до дитини, а може бути зазначено «один раз в тиждень, не більше двох годин поспіль і в присутності довіреної особи з боку мами дитини».

Винятки з правил

Перед тим як подати заяву на розлучення, потрібно вивчити основні нюанси процедури.

Розлучення неможливий в разі:

  • якщо жінка вагітна;
  • якщо в сім’ї є дитина віком до року.

Але і це правило має винятки. Припустимо, в документах про народження дитини немає відомостей про чоловіка, як про батька, або біологічним батьком (доведено документально) дитині є зовсім інший чоловік. Або ж один із подружжя вчинив протизаконні дії по відношенню до іншого або до дитини …

У цих та інших, передбачених законом випадках, суд може розірвати шлюб навіть після заяви в односторонньому порядку і без присутності другої сторони (звичайно, якщо доказів буде достатньо). Супругу, який не був присутній на засіданні про розлучення, буде надіслано офіційне повідомлення за місцем прописки (тимчасового проживання).

І ще один виняток із правил. Іноді розлучення може бути оформлено, але подружжя не може жити разом на одній території. Тоді суд може встановити режим окремого проживання. Це тимчасовий захід, схожий з випробувальним терміном. Свого роду можливість парі помиритися і відновити колишні стосунки. При цьому:

  • майно, нажите в період роздільного проживання, між подружжям не ділиться;
  • якщо через 10 місяців після початку роздільного проживання народиться дитина, вона вже не буде вважатися спільною;
  • режим окремого проживання не дає право не виконувати обов’язки і права подружжю.

Якщо заходи примирення не посприяли, розлучення відбувається.

Зверніть увагу. Зміна дружиною прізвища після розлучення – її особисте право. Користується вона їм за власним бажанням. У чоловіка позбавити колишню дружину свого прізвища права немає.

Розподіл майна

В основному, саме через цей пункт і починаються тривалі судові тяжби. Все нажите в період спільного шлюбу майно вважається спільним і належить подружжю в рівних частках. Щоб поділити його справедливо, оцінюють приблизну вартість речей і порівну навпіл розподіляють.

Поняття «порівну» і «навпіл» досить відносні. Припустимо, суперечка виникла через диван, який коштує 12000 грн. Він дістається чоловіку, а дружина після розлучення отримає побутову техніку і кухонне приладдя на суму значно більшу. Якщо рішення обопільне, суд може затвердити його. Чому «може»? Тому що коли вирішуються питання між подружжям – це одна справа, а якщо в результаті такого поділу порушуються або яким-небудь чином обмежуються права дітей, буде все зовсім інакше.

За логікою, з ким залишаються діти, той більше майна і отримує. Іноді це викликає обурення. Начебто дружина вдома сиділа, чоловік заробляв і в результаті залишився біля розбитого корита. Не поспішайте робити висновки. Будь-яке майно, куплене або іншим способом придбане в шлюбі, вважається загальним. «Особистим» може бути тільки отримане у спадок або прийняте в дар. Причому, це має бути підтверджено, бажано, документально.

Під час розлучення майно можна ділити за згодою сторін. Якщо його досягти не вдається, питання вирішуються в суді. Тоді враховується все. Наприклад, пральна машина була придбана в кредит …. Оформлений кредит на чоловіка, але платежі проводилися з картки подружжя. Тобто це можна підтвердити документально (взявши виписки з банку). Виходить, що машинка спільна власність, але більше, все-таки, вона належить дружині.

Зверніть увагу. Судовий збір за заявою про розподіл майна становить 1% від вартості, але не менше 768,4 грн. і не більше 5763 грн. Суми можуть змінюватися. Це краще уточнити.

Мало хто знає, але розділ майна можна здійснити в термін до трьох років після оформлення розлучення.

Тобто навіть після розірвання шлюбу, після отримання документів на руки є ймовірність того, що колишній чоловік (дружина) захоче повернутися до питання розділу спільно нажитого майна.

Аліменти

Це питання для більшості сімей стоїть ще гостріше, ніж питання розділу майна. Коротенько розглянемо, як призначаються аліменти.

Звичайно, ідеально укласти усну домовленість між подружжям і завірити її нотаріально. Але якщо прийти до консенсусу не вдається, знову доведеться звертатися до правозахисників.

Факт. Понад 50% розлучених, під опікою яких залишилися діти, не знають про те які їм можуть призначити розмір аліментів, не знають про те, що можуть домогтися допомоги в матеріальному утриманні дитини законним шляхом.

Отже, за законом дитини (дітей) повинні утримувати обидва батьки. Ще під час розлучення в суді можна відразу визначити суми і частоти платежів. Суддя обов’язково запитає, як вирішено це питання. Якщо воно не вирішене, будуть затребувані довідки про доходи і призначено відповідно до вимог закону.

Причому, якщо доходу немає (офіційного), це не означає, що суд звільнить від сплати аліментів. Навпаки, другий варіант частіше обертається ще більшими витратами для відповідача.

Якщо це не було зроблено, можна повернутися до питання пізніше. Щоб призначити аліменти після розлучення потрібно:

До речі, якщо один з подружжя знаходився на утриманні другого в шлюбі або ж втратив працездатність не більше ніж через рік після його розірвання, він теж може подати позов з вимогою призначити зміст собі, а не тільки дитині. Якщо ж працездатність була загублена в результаті протиправних дій в період шлюбу, якщо колишній чоловік (дружина) став інвалідом в результаті таких дій, то такий позов треба подавати тим більше.

Якщо в шлюбі проживали не менше 10 років, а після розлучення до пенсії залишається не більше 5 років та роботи у жінки (чоловіки) гідної немає, то теж є право подати позовну заяву.

Завантажити Позовну заяву ДО СУДУ про стягнення аліментів. Безкоштовно в Word

Нерідкі випадки, коли одна людина в шлюбі перешкоджає розвитку іншої, як особистості, як професіонала, наприклад, зобов’язує займатися домашнім господарством і вихованням дітей. Тоді навіть в працездатному віці є право вимагати утримання після розлучення в судовому порядку.

Якщо розлучення відбувається, коли жінка вагітна, вона має право запросити аліменти на своє утримання, а після появи на світ малюка вони не припиняться, але будуть переглянуті (в більшості випадків в більшу сторону).

Коли дитина залишається з чоловіком, є право на матеріальне забезпечення колишньою дружиною до досягнення малюком трирічного віку. Якщо дитина хвороблива або має особливості розвитку, які не дозволяють батькові вийти на роботу, аліменти можуть бути призначені додатково і на утримання дорослого до досягнення малюком 6-річного віку.

Важливо. Чоловік, який поводив себе негідно у відносинах, який втратив працездатність зі своєї вини, не має права на утримання.

Ось таким чином відбувається розлучення в Україні. Ми розглянули основні випадки, але якщо у вас виникнуть додаткові питання, ви можете задати їх у коментарях до статті.

Добавити коментар

Your email address will not be published.