Як влаштувати дитину в дитячий садок: запис, черга, пільги

Запис дитини в садок

Реєстрація дитини в дошкільний заклад (дитячий садок). Пільги, документи, черга тощо.

Дитячий сад – це важливий етап життя для всієї родини, не тільки для дитини. Дуже переживають батьки, та й з самим оформленням не все так просто часом буває. Переживання, звичайно, запобігти ми не зможемо, а ось інформацією щодо підготовки довідок, заяв та інших документів малюка для оформлення в дошкільний заклад допоможемо. Стаття буде корисна не тільки тим, хто стикається з питанням вперше. Всім молодим батькам, а також бабусям-дідусям рекомендуємо вивчити матеріал уважно.

Місце в дитячий садок (далі ДС) – проблема державного масштабу

Кожен садок розрахований на певну кількість діток. Підвищення народжуваності призвело до дефіциту місць в дошкільних установах, і якщо раніше достатньо було написати заяву щодо досягнення дитиною необхідного віку здати аналізи, пройти медогляд і прийти в групу, то в наш час це стало справжньою проблемою.

Сотні форумів, на яких обговорюються питання садків, мільйони питань в соцмережах і постів обурених батьків тільки розпалюють обстановку, а рішення не приносять.

Насправді, якщо правильно вибрати садок, якщо своєчасно подати заяву і зібрати повний пакет документів, проблем не виникне.

Вибір садочка

Раніше це залежало від місця прописки. Якщо живе сім’я в районі, наприклад ДС «Сонечко», то поступити в ДС «Колосок», що знаходиться в іншому районі, було неможливо.
Сьогодні, місце проживання дитини, звичайно, грає роль, але вже не першочергову. Батьки або відповідальні за дитину особи подають заяву на ім’я завідуючої (завідувача). Якщо керівник бачить, що сім’я не з району, що належить до їх ДС, може поцікавитися причиною. Можливо, в родині планується, що відводити і забирати дитину з садка буде бабуся, яка живе поруч з цією установою, а мама і тато через завантаженість на роботі займатися цим питанням не зможуть.
Або ж, наприклад, садок розташований в місці роботи когось із батьків. Тоді їм, звичайно, буде ще простіше.

А може й бути, що садок має напрямок, необхідний малюкові за станом здоров’я.

На сьогоднішній день в Україні є такі види дошкільних установ:

 • ДУ загального розвитку. Працює, відштовхуючись від нормативів держстандартів ДО. Тобто, існує програма освіти та розвитку, за цією програмою установа і працює. Загальний напрямок, ніяких поглиблених вивчень, ніяких додаткових занять.
 • Центр розвитку. У таких установах, як і випливає з назви, йде всебічний розвиток дітей.
 • Комбінований тип. Садок складається з груп сімейного, загального, прогулянкового або компенсуючого типу.
 • Компенсуючий тип. Призначений для діток, яким потрібна розумова або фізична корекція, лікування або реабілітаційні заходи. Такі дитсадки бувають спеціальними (певний напрям) і санаторного типу (оздоровлення в загальному). Потрапляють в них виключно за направленням лікаря. В спеціальні оформляють на весь період дошкільного розвитку (наприклад, ДС для слабочуючих дітей), а в санаторні на деякий час для поліпшення стану здоров’я (після перенесеного захворювання, з ЗПР і ін.).

Поради батькам

Коли батьки приїжджають в садок, вони складають загальне враження від території, від групи, в яку їх запросять (якщо запросять), від того представника педколективу, з яким вони будуть спілкуватися. Але часто головне «залишається за кадром». Під час ознайомчого візиту в дитячий заклад, потрібно звернути увагу на:

 • Кількість дітей в групі.
 • Вихователів, які працюватимуть з дитиною.
 • Розклад занять (в деяких садках вони взагалі не передбачені).
 • Благоустрій прилеглої території.
 • Загальний ремонт, санвузли, меблі та ін.
Щоб не було проблем із записом в дитсадок, ставати на чергу потрібно відразу після народження дитини в електронному форматі або у відділеннях ЦНАП.

Якщо все влаштовує можна подавати документи або записуватися в електронному форматі.

Пільги в дитячий садок на 2020-2021 рік

Якщо сім’я відноситься до пільгової категорії, це значно прискорює процес зарахування дитини в дошкільний заклад. Але безглуздо писати про свій статус, якщо він не підтверджений документально. І ще важливий момент. «Пільговиків» може бути не більше 20% від загального числа дітей. Першочергове право на зарахування дітей мають:

 • Багатодітні сім’ї.
 • Вимушені переселенці.
 • Інваліди 1 гр.
 • Опікуни.
 • Військовослужбовці та учасники АТО.
 • Батьки дітей-інвалідів (якщо інвалідність не перешкоджає відвідуванню ДС).
 • Діти, чиї сім’ї відносяться до числа постраждалих на ЧАЕС.

Мало хто знає, але законодавство України передбачає часткове або повне звільнення від оплати за харчування в дитсадках. Ця знижка виходить через звернення до завідуючої з заявою. Подати його можуть багатодітні батьки, опікуни сиріт, батьки дітей, які постраждали в результаті АТО, малозабезпечені.

Важливо. Категорії сімей, які отримують пільги на оплату дитсадка, визначаються на рівні органів місцевого самоврядування, тому в різних областях і навіть містах можуть відрізнятися. [/ Tds_note]

Запис в садок. Черга в електронному порядку

У нашій країні давно розроблена електронна система подачі заяв в дошкільні установи. Зроблено це, в першу чергу, для «прозорості» процедури. Батьки після онлайн-реєстрації, отримуючи порядковий номер, може спостерігати, як просувається його «чергу». Це зручно і чесно, що теж важливо.

Але і батькам треба бути уважними при заповненні форми на сайті. Якщо буде вказано неправильну адресу або місце роботи, все одно з часом це розкриється, так що хитрувати немає сенсу.

У реєстраційному полі вказується наступна інформація:

 • ПІБ, дата народження дитини;
 • серія-номер св-ва про народження;
 • місце проживання (реєстрації, якщо відрізняється);
 • пільгова категорія (якщо є);
 • дані батьків;
 • контакти для зв’язку.

Якщо все буде зроблено правильно, з’явиться «Зареєстровано в черзі». Це означає, що заявка прийнята.

Зверніть увагу. Змінити дату подачі заявки неможливо, тому і місце своє в черзі також змінити не вийде.

Залишається просто регулярно заходити на сайт і не ігнорувати повідомлення, що приходять на пошту, вказану при реєстрації.

Термін оформлення

Наступне питання: скільки чекати місця в садок? Це, звичайно, непередбачувано. Але, по-перше, за допомогою електронної черги є можливість спостерігати за тим, як вона просувається. А по-друге, як тільки з’явиться місце, на пошту прийде повідомлення про зміну статусу в черзі ( «Є можливість зарахування»).

Важливо. Як тільки з’являється можливість оформити дитину, що стоїть на черзі в ДЗ, в садок, у батьків або уповноважених представників є 30 днів, щоб подати завідуючій дошкільним закладом документи.

Пакет документів для садка

Оформлення діток в дитячий заклад відбувається після подачі:

 • заява про прийом в садок від батьків, уповноважених або опікунів;
 • копії св-ва про народження дитини;
 • довідки про здоров’я дитини (форма № 026/о, в якій є відмітки про проходження педіатра, логопеда,).

Іноді при подачі заяви вимагають надати довідку про епідемічний стан. Це не має сенсу, тому що такі довідки приносять уже відвідуючи садок після хвороби або пропуску.

Якщо, наприклад, документи подаються в січні 2021 і епідеміологічне середовище чисте, то до моменту надходження, припустимо, до серпня, ситуація з хворобами найближчих малюкові людей може кардинально змінитися.

Якщо оформлення відбувається в особливу групу, до групи з певним ухилом, то додатково, природно потрібно буде надати документи, про те що це оформлення виправдано.

Медогляд

Обов’язкове проходження лікарів включає консультації та огляд логопеда, стоматолога, хірурга, дерматовенеролога, отоларинголога, невропатолога, офтальмолога. Якщо під час обстеження буду виявлені якісь проблеми зі здоров’ям (або підозри на проблеми), буде призначена додаткова консультація у профільного спеціаліста. Лякатися в такому випадку нічого. За дитину, його стан здоров’я будуть нести відповідальність, тому логічно, що у працівників педустанови повинна бути впевненість в тому що маля здорове, або, якщо проблеми зі здоров’ям є, знати, які це проблеми, що робити в разі, якщо дитині стане погано, що виключити з раціону або ж які заняття обмежити.

Перед самим вступом в садок (приблизно за 10 днів), потрібно здати аналізи (сеча, крові, на паразити …).

Обов’язково отримати довідку про щеплення. Якщо їх немає, зробити …. Згідно з наказом МОЗ «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень» ( «Про удосконалення проведення профілактичних щеплення в Україні») № 551В, дитина до вступу в ДС повинен бути щеплений від:

 • правця, дифтерії, кашлюку (АКДС);
 • туберкульозу (БЦЖ);
 • КПК (кору, краснухи, паротиту);
 • від дифтерії, кашлюку, правця та ін. гемофільних інфекції;
 • від гепатиту В.

Прийняти в садок дитину не вакцинованого або вакцинованого вибірково, адміністрація ДУ не має права. Це ризик для здоров’я і навіть життя інших вихованців. Не має значення, що не було потрібної вакцини, або дитина була нездорова в той час, коли йому повинні були зробити щеплення.

календарь прививок в Украине

Якщо вакцинація не пройдена, то чи в садок взагалі не йде, або йде по вирішенню ВКК (комісії). Третього варіанту немає.

Як перейти в інший дитсадок

Іноді виникає необхідність перевести дитину в інший садок. Причини не мають значення. Переїзд, зміна роботи батьків, особисті мотиви …. В чергу треба ставати заново. Тому, якщо раптом заплануєте перехід, не поспішайте забирати документи з садка, куди вже ходить дитина. Дочекайтеся, поки підійде черга в новому дитсадку.

Процес може зайняти пару тижнів, а може і до року розтягнутися.

Компенсація батькам за нестачу місць в ДС

Наостанок про те, про що в нашій країні знають одиниці, а може і того менше. На державному рівні передбачена компенсація батькам матеріальних витрат, пов’язаних з несвоєчасним оформленням, вірніше реєстрації в ДС.

Якщо дитина була своєчасно поставлений на чергу, але через брак груп або нестачі місць його оформлення затримується, а батьки через це змушені віддати його в приватний ДЗ, то міська влада готова частково витрати на оплату компенсувати.

Здивовані? Так, про це насправді знають одиниці. Та й домогтися виплат, особливо в маленьких містах буває непросто (багато держслужбовців і самі про такий порядок вперше дізнаються), але все-таки можливість така є і чому б нею не скористатися.

Компенсаційний договір оформляється між батьками, дошкільним закладом та органами влади. Згідно з ним, щомісяця батьки платять не 100% від нарахованої суми, а певний відсоток, решту суми перераховує держава. З цим питанням наші юристи можуть Вам допомогти.
Яке відношення держава має до оплати витрат на дитину, який оформлений в приватний дитячий сад? Все просто. Якщо він оформлений туди за бажанням батьків – це держави не стосується. А ось якщо він ходить туди через відсутність місць в бюджетних установах, то вже інша справа.

Основні моменти щодо оформлення в дитячий сад малюків в Україні ми розглянули. Якщо після прочитання статті у вас залишаться які-небудь питання, пишіть в коментарях. Обов’язково допоможемо.

Добавити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *