Тарифи на газ для населення України в 2021 р. Що змінилося?

Тарифы на газ в Украине

Питання тарифів на ЖКП в Україні зараз стоять дуже гостро і цікавлять практично всіх українців без винятку. Зокрема питання вартості послуг газопостачання для побутового користування. У статті мова піде про те, які тарифи на газ встановлені в 2021 році для побутового споживання, що буде мінятися і в який бік, як можна заощадити і уберегти себе від надзвичайно великих платіжок? У цих та безлічі інших питаннях, які мають прямий вплив на платіжки населення, буде детально розказано далі.

У статті буде наведено актуальні дані щодо нововведень у галузі газових послуг і нині актуальних тарифах на газ для простих українців.

Варто згадати, що Україна взяла зобов’язання перед Міжнародним валютним фондом надавати природний газ фізособам відповідно до умов ринку. Виходячи з цього, починаючи з початку 2020 року, побутове споживання в Україні має нараховуватися за оновленими цінами. Разом з тим уряд, для того щоб уникнути у громадян відчутних вібрацій від цін на газ, переглянув систему нарахування цін на газове паливо.

Ціна на газ для простих українців

З початку 2020 року на території України вступив у дію новий механізм нарахування цін на газове паливо. Так побутове споживання було розбите на два тарифи – гарантований або ж фіксований і місячний або ринковий.

Гарантований тариф налічується для всіх фізичних осіб, що користуються газом в автоматичному порядку. Він діє під час опалювального періоду, а по його завершенню газ слід сплачувати за новими запропонованими цінами.

Встановлена ​​в 2020 році гарантована ціна на газ для побутового споживання дорівнювала 6 грн 91 коп за кубічний метр. Але варто зазначити, що це не враховуючи витрат на доставку і розподіл газу, торгову надбавку і 20% податку на додану вартість. Внаслідок цього в платіжках сума буде на порядок вище.

Що стосується ринкової вартості, то її розрахунок має ряд відмінностей. Її, як правило, визначає безліч моментів, серед яких стан економіки, попиту, пропозиції і т.д. Вона може бути як більшою, так і меншою фіксованого тарифу на газ.

Звичайно ж в кожному обласному центрі ціни відрізняються. Тариф варіюється – взимку вище, влітку знижується до мінімуму.

Запуск ринку газу з 1 серпня 2020 року. Що змінилося?

З 1 січня 2020 року по новому механізму нарахування ціни на природне газове паливо, споживачі побачили в платіжки 2-е графи. Одна вказує, скільки необхідно заплатити за витрачені кубометри, а друга відповідає за транспортування і розподіл газу.

З 1 серпня 2020 року рахунок за доставку і вживання газу розділили і в Україні почав діяти ринок газу. Що це означає? А означає це, те що тепер звичайний споживач може вибрати собі постачальника газу.

Наприклад в Київській області станом на 1 січня 2021 року налічується 11 постачальників газу (на 1.01.2021 р):

Постачальники в Київскій обл.Ціна газу,

грн/м³

Вартість розподілу   (доставки),

грн/м³

ПАТ “Київгаз”ПАТ “Київоблгаз”
ТОВ “Асканія Енерджи”7,20 

 

 

 

 

0,372

 

 

 

 

 

1,74

ТОВ “Енерджі Трейд Груп” (ETG)9,60
ТОВ “ЕРУ Трейдинг”6,80
ТОВ “Галнафтогаз”7,50
ДП “КиївгазЕнерджи” ПАТ “Київгаз”6,99
ТОВ “Київоблгаз збут”6,99
ТОВ “Київські енергетичні послуги” (Yasno)6,99
ТОВ “Мегаватт Енерго”6,79
ТОВ “ВКФ Теплобуд”7,22
ТОВ “ТАС Енергія”7,80
ТОВ “Торгова електрична компанія”9,80

Для порівнянні до серпня місяця 2020 року в Київській області було тільки 2 постачальника (на 1.06.2020 р):

Постачальники в Київскій обл.Ціна газу, грн/м³Вартість розподілу   (доставки),

грн/м³

ПАТ “Київгаз”2,7840,336
ПАТ “Київоблгаз”2,7840,936

Зміна цін на Розподіл (доставку) газу.

Другу графу в рахунку визначає спеціалізована Нацкомісія. У кожному регіоні країни і її окремих містах тариф на доставку палива нараховується індивідуально.

У 2020 році для побутового споживання ціна на послуги транспортування і розподіл газового палива особливо не піддавалася змінам.

Наприклад з січня по грудень 2020 року для Києва:

  • ПАТ “Київгаз” тариф залишився на рівні 0,336 гривень за м³.
  • ПАТ “Київоблгаз” – 0,936 до 0,972 гривні за м³.

У січні 2021 р за транспортування газу в Києві ціни змінилися:

  • ПАТ “Київгаз” вона залишилася на рівні 0,372 гривень за м³.
  • ПАТ “Київоблгаз” – 1,74 гривні за м³.

Ціни на газ і його розподіл (доставку) після січня 2021 р.

У січні 2021 року в зв’язку з підняттям ціни на газ до 9 гривень/м³ люди вийшли під Верховну Раду і домоглися зниження тарифу на постачання і доставку газу.

З 1 лютого до 31 березня 2021 року ціна на газ для населення встановлена ​​Кабміном 6,99 грн/м³, а також обмежено тариф на розподіл (транспортування) газу – не більше 2,148 грн/м³.

Як зміняться платіжки для українців в 2021 році?

Зростання комунальних тарифів мають прямий зв’язок з підвищенням цін на газове паливо. Оскільки, тарифи на підігрів води, опалення на 80% визначаються витратами на газове паливо. Виходячи з цього, 15% підвищення тарифів на природний газ є грунтом для підняття цін на інші ЖКП.

У Постанові КабМіну України від 18 січня 2021 р. № 25 на період карантинних дій ціна на газ встановлена ​​до 31 березня, далі буде переглянута.

На даний момент відомо, що платіжка може вирости за рахунок того, що скоріш за все зросте ще один параметр (тариф на приєднану потужність), який формує сумарну вартість.

Правила споживання газу для населення, де лічильник відсутній

Споживачам газового палива, на чиїх будинках не встановлені лічильники, платежі за спожите паливо нараховуються згідно з нормами споживання, які були встановлені Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабміну № 143, яка говорить про те, в разі, коли відсутній контролер газу, платежі за споживання газу нараховуються за наступним тарифом (дивіться таблицю):

Вид споживанняНормаТариф на 1.01.2021 р.

(норма*6.99 грн.(ціна на газ))

Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання (на 1 чол.)3.28 м³22.92 грн.
Плита газова при відсутності централізованого гарячого водопостачання (на 1 чол.)5.39 м³37.67 грн.
Плита газова та газовий водонагрівач (на 1 чол.)10.49 м³73.32 грн.
Індивідуальне опалення в приватних і багатоквартирних житлових будинках (без варильної печі)11 м³ (граничний обсяг)76.89 грн.
Опалювально-варильна піч – на приготування їжі, підігрів води, інше побутове споживання (міжопалювальний період)70 м³/ до 3 чол. включно

(граничний обсяг)

489.30 грн.
45 м³/ на кожного наступного

(граничний обсяг)

314.55 грн.
Опалювально-варильна піч –
на опалення приміщення, приготування їжі, підігрів води, інше побутове споживання (опалювальний період)
20 м³/до 20 м² включно139.80 грн.
11 м³/кожний наступний додатковий м²76.89 грн.

Чи можна платити за природний газ менше?

Сьогодні думки багатьох експертів сходяться на тому, чи не єдиним і найефективнішим способом зменшити суми на газ в платіжках є установка приладів обліку природного газу та економія. Встановивши їх, споживачі зможуть оплачувати тільки те, що було спожито.

Установка приладів обліку газу

Згідно із законодавством України, газові лічильники повинні встановлюватися через газопостачальні компанії. Прилад необхідно встановити безкоштовно не пізніше січня 2021 року.

У разі, коли лічильник не був встановлений, то споживач має право придбати його самостійно, однак за законом можна розраховувати на компенсацію. У ситуаціях, коли газопостачальні компанії відмовляються відшкодувати витрачені кошти, то варто спробувати удачі в суді (безкоштовна консультація юриста онлайн 24/7 в нас на сайті).

Установка і реєстрація газового лічильника

Установка контролера газового палива на безкоштовній основі не передбачає особистої заявки споживачів. Установка лічильників проходить за встановленою програмою і тут не можна вплинути на її терміни.

У випадках монтажу лічильників за власною ініціативою потрібно скласти договір на установку приладу в спеціалізованій компанії, що має право здійснювати роботи і оплатити всі надані послуги.

Що необхідно надати для установки лічильника

Для монтування індивідуального лічильника на газ потрібно надати договір на організовану подачу і розподіл газового палива, оригінал і копію паспорта, ідентифікаційного номера платника податків, а також свідоцтво на право власності.

Крім цього, «Облгаз» перед установкою приладу може організувати перевірку. Мається на увазі перевірку власника житла щодо наявності заборгованості по природному газу. Можуть також здійснити огляд квартири/будинку на факт можливих технічних порушень.

Ціни на монтаж приладу обліку газу

Ціна установки приладу на газ пов’язана з виконавцем, до якого звернулися, і може варіюватися виходячи зі складності і масштабу робіт, що проводяться. Крім цього від безпосередньої ціни на сам прилад обліку газового палива.

На сьогоднішній день витрати на придбання та установку приладу знаходяться в межах до 4 000 гривень.

Добавити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *