Як здати квартиру в оренду: договір, окупність, штрафи

Договор, долари, ключи от дома

Серед досить зручних додаткових способів отримання доходу особливе місце займає оренда квартир в Києві та інших областях України. Але перед тим, як починати цю справу, кожен власник нерухомості повинен виконати аналіз ринку нерухомого майна, а також вивчити всю специфіку правильної реалізації цього процесу. Тому, перед тим, як здати квартиру в оренду, потрібно не тільки забезпечити товарний вигляд того виду житла, яке здаватиметься, але і розібратися з усіма нюансами, які можуть виникати при орендних зобов’язаннях, як з боку власника квартири, так і того, хто буде винаймати житло.

Особливості правильної здачі квартири в оренду

Перед тим, як починати займатися здачею квартири в оренду в Одесі, Дніпрі, Харкові або будь-якому іншому місті України, дуже важливо заздалегідь ознайомитися з особливостями. Серед них варто звернути увагу на наступні:

 • пошук орендарів – важливий момент, з яким познайомимося окремо;
 • укладення договору на оренду житла – в разі, якщо квартира буде здаватися на період, який не перевищує 3-ох років, можна обійтися укладенням договору у звичайній письмовій формі. Якщо ж період оренди буде більше, то такий договір в обов’язковому порядку повинен бути завірений з боку нотаріуса для отримання юридичної сили;
 • отримання застави – тут в якості особливого моменту виступає той випадок, коли є необхідність в здійсненні повернення суми застави. В окремій розписці в обов’язковому порядку потрібно максимально детально прописати умови повернення. Крім цього, вони можуть бути виділені в договорі оренди у вигляді окремого пункту;
 • отримання коштів за оренду квартири та видача ключів;
 • оплата 18% податків в податкову службу і 1,5% в якості військового збору від тієї суми, яка буде отримана від оренди.

Дотримуючись всіх перерахованих вище особливостей, здача квартири в оренду буде реалізована максимально правильно.

Неофіційна здача квартири в оренду. Чим загрожує?

З 1.01.2016 року дохід від здачі квартири в оренду оподатковується за ставкою 18% плюс 1,5% військовий збір.

Суму податку за оренду нерухомості, в нашому випадку квартири розраховується орендодавцем, спираючись на суму оренди. Податок сплачуватиметься поквартально протягом 40 календарних днів після закінчення попереднього кварталу згідно з статтею 170 ПК України.

За несплату податку орендодавцем в зазначений термін загрожує штраф:

 • 10% від суми не сплаченого вчасно податку (запізнення до 30 календарних днів);
 • 20% від суми не сплаченого вчасно податку (запізнення на 30 календарних днів і більше)
Умисне ухилення від сплати податків карається штрафом від трьох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51000 грн до 85000 грн) або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Окупність квартири при здачі в оренду

Багато людей задає питання чи вигідно купити квартиру для здачі в оренду, і через скільки покупка окупить себе.

Давайте підрахуємо: Наприклад, в 2020 році ціна за кв.м. в обласному центрі України була в межах 8500 грн. – 12000 грн. Якщо купити квартиру 42 кв.м. на 3-му поверсі. в хорошого забудовника (одного з кращого в місті, який бистро будує і вводить в експлуатацію будинки по датах в договорі) – 483 000 грн (ціна за кв.м. – 11500 грн). Зробити ремонт і закупити техніку в межах 200 000 грн.

Здати в оренду таку квартирку майже в центрі міста в обласному центрі на 2021 г можна в межах 5000 – 6500 грн/міс.

Виходить щоб відбити квартиру 42 кв.м., яка обійдеться 683 000 грн, Треба здавати її в оренду 9 років і 6 місяців. Це в кращому випадку за умови що будете здавати по 6000 грн/міс і завжди будуть орендарі.

Як купити квартиру і не прогадати

Для більш вигідної покупки квартири потрібно враховувати деякі нюанси:

 • Для здачі дуже добре підійде 40 кв.м .;
 • Понад 70 кв.м. не варто купувати, оскільки комунальні платежі в Україні в опалювальний сезон дуже великі та найти орендаря на таку квартиру важче ніж одиничку 40 кв.м.;
 • Чим ближче до центру міста тим краще;
 • Поблизу до метро або ж зупинки;
 • Обов’язково не перший і не останній поверх;
 • Краще купити новобудову в перевіреного забудовника ніж старий лад (там дуже багато нюансів пов’язаних зі старим водопроводом, старою “електропроводкою”, потребуючі ремонту ліфти й т.і.);
 • При покупці дивіться куди виходять вікна. Цілий день на сонці не дуже добре, але коли його взагалі немає – це дуже великий мінус.

Особливості підготовки квартири для довгострокової або подобової оренди

В першу чергу людина, яка збирається здавати житло в оренду, повинна розуміти, що оренда може бути не тільки довгострокова, а й подобова.

У разі подобової оренди у квартирі повинно бути все для комфортного проживання мешканців. Крім того, що тут в обов’язковому порядку повинна бути техніка і меблі, також потрібно надати можливість використання постільної білизни, рушники, кухонне приладдя, шампунь і мило в ванній кімнаті. Для зручності і комфорту мешканців повинні бути створені максимально комфортні умови для проживання.

При наявності кондиціонера і можливості підключення до інтернету, обов’язково потрібно перевірити працездатність, щоб не було сюрпризу, як для мешканців, так і для вас. Важливо подбати про передчасне включення холодильника для того, щоб на момент заселення він був досить холодним. Перед запуском в квартиру мешканців рекомендується завчасно провітрити приміщення і відкрити всі вікна, щоб позбутися від сторонніх запахів, якщо вони існують. Не варто забувати про обов’язкове вологе прибирання і необхідність пропилососити приміщення. Також потрібно полити квіти в тому випадку, якщо вони є в квартирі.

Якщо планується здача квартири на тривалий період, крім всіх перерахованих вище дій потрібно звільнити приміщення від мотлоху або ж зайвих речей. При цьому відмінності в довгостроковій оренді від подобової будуть тому, що нема потреби в забезпеченні такими предметами, як рушники, мило і шампунь. Перед тим, як приймати мешканців в обов’язковому порядку потрібно переконатися в працездатності холодильника, кондиціонера, мікрохвильовки, телевізора та іншого обладнання, яке є у квартирі.

Про які нюанси повинен знати майбутній квартирант?

Кожна людина, яка бажає здати власну квартиру в оренду, повинна пам’ятати про те, що вона є точно таким же товаром, як велосипед. Тому перед тим, як здавати її іншим мешканцям, їх потрібно в обов’язковому порядку проінформувати з усіма документами перед тим, як підписувати договір. Особливо потрібно звернути увагу на такі питання:

 • інформація про те, чи не приймає ця квартира участі в різних судових розглядах;
 • виплачена за неї іпотека при її наявності;
 • дозвіл з боку всіх власників на оренду і наявність документа на право власності.

Надання такої інформації дасть можливість уникнути конфліктів і прибрати сумніви з боку орендарів, якщо такі є.

Особливості складання договору на оренду квартири

Зразок того, як повинен виглядати договір на оренду квартири, можна з легкістю знайти в мережі інтернет. В даному випадку людині залишається тільки відповідально поставитися до правильного заповнення всіх необхідних документів. Після цього їх в обов’язковому порядку потрібно віднести до податкової служби й до нотаріуса для засвідчення. Крім цього, не варто забувати про наступні досить важливі нюанси:

 • підписи та паспортні дані всіх сторін, які беруть участь в оренді нерухомості;
 • максимально детальний опис нерухомого майна (характеристики та інші важливі нюанси);
 • вартість, яка буде встановлена, як на довгострокову, так і подобову оренду;
 • акт прийому-передачі нерухомого майна;
 • період, протягом якого дія документа буде актуальна.

Потрібно розглянути всі нюанси, які дуже важливо обговорити з тією людиною, яка буде орендувати нерухомість. Найчастіше все це фіксується в письмовому вигляді, особливо вид оплати оренди, умови, за якими буде проводитися оплата комунальних послуг, час, коли орендодавець буде відвідувати квартиру та інші важливі нюанси. Не варто забувати й про питання, які стосуються ремонту в разі пошкодження, ризиків та інших не менш важливих факторів.

Договір оренди нерухомого майна

Дуже часто можна помітити ситуації, коли при оренді квартири між орендодавцем та орендарем встановлюється домовленість в усному порядку. Але в даному випадку варто розуміти, що така домовленість має досить велику кількість ризиків і не має ніякої юридичної сили для захисту однієї зі сторін. При виникненні спірних ситуацій при відсутності договору буде досить складно виправдати, як орендодавця, так і того, хто знімає нерухомість.

Щоб уникнути складних ситуацій в обов’язковому порядку потрібно складати договір оренди, який має юридичну силу і встановлює загальні зобов’язання сторін, що відповідають чинному законодавству України. При наявності договору можна розраховувати на захист інтересів і прав в суді при виникненні складних ситуацій. При цьому дуже важливо стежити за тим, щоб договір був складений максимально грамотно, як для довгострокової здачі, так і для такого процесу, як подобова оренда квартири.

Завантажити безкоштовно ДОГОВІР ОРЕНДИ КВАРТИРИ 2021 р.

Стосовно найму (оренди) житла в Цивільному кодексі України є деякі важливі положення:

 • власник квартири здійснює передачу нерухомого майна у тимчасове користування за певну вартість і на конкретний часовий проміжок;
 • укладення договору оренди має здійснюватися в письмовій формі для того, щоб він мав юридичну силу;
 • в якості предмета оренди може виступати не вся квартира, а її певна частина, яка доступна для проживання;
 • в договорі оренди в обов’язковому порядку вказується щомісячна або ж подобова вартість оренди житла;
 • в якості сторін оренди можуть виступати, як фізичні, так і юридичні особи;
 • обов’язки та права орендодавця тимчасово покладаються на нового власника на той період, на який складено договір оренди.

При цьому кожен орендар повинен пам’ятати про обов’язки, які покладаються на нього. Серед них варто звернути увагу на наступні:

 • житло повинне використовуватися тільки за призначенням, яке зазначено в договорі оренди;
 • підтримання квартири або ж іншого виду нерухомого майна в тому стані, яке було до моменту здачі в оренду;
 • якщо є необхідність в здійсненні перепланування, попередньо потрібно отримати дозвіл з боку орендодавця;
 • необхідність у своєчасній оплаті оренди за нерухомість, щоб орендодавець міг вчасно оплачувати податки;
 • своєчасна і самостійна оплата витрачених комунальних послуг.

Після цього в документі оренди повинні бути описані всі особливості ремонту в разі необхідності, умови та права орендаря, а також безліч супутніх питань, які належать до категорії обов’язкових.

Також може бути складений акт прийому-передачі житла в оренду.

Акт про розірвання договору оренди житлового приміщення

Акт при укладенні договору оренди житла

Важливі поради при необхідності здати в оренду квартиру

Перед тим, як здавати в оренду, важливо ознайомитися з порадами про те, як правильно здійснити процес здачі квартири в оренду. Для того, щоб уникнути серйозних проблем, варто дотримуватися деяких досить важливих порад:

 • телефон клієнта можна вбити в пошуковій системі Google – це відмінна можливість здійснити хоча б мінімальну перевірку, бо часто буває таке, що контакти попередньо можуть десь засвітитися. Також варто здійснити перевірку номера телефону в Whatsaap та Viber. У тому випадку, якщо ні в одному з додатків клієнт не зареєстрований, це повинно викликати певні підозри. Часто буває так, що клієнти застосовують для оренди житла так званий разовий номер телефону;
 • попросіть надати ІПН – цей запит надалі можна передати в бюро так званих кредитних історій. У тому випадку, якщо у людини є досить велика кількість боргів або ж у нього негативна кредитна історія, то бажано ігнорувати таких особистостей. Попередньо можна у нього самостійно попросити реєстрацію та отримати бажаний документ. У тому випадку, якщо він сумнівається, це повинно в обов’язковому порядку насторожити;
 • зробіть запит на надання посилання в соціальних мережах (instagram, facebook, vk) – в тому випадку, якщо ви маєте справу з шахраєм, він відразу ж видасть себе. Пов’язано це з тим, що для нього обов’язковим фактором є анонімність;
 • здійсните перевірку персональних даних в спеціальній базі пошуку даних МВС України – в даній ситуації обережність не буде зайвою.

Тому перед тим, як підготувати квартиру для здачі в оренду подобово або на тривалий термін незнайомій людині, в обов’язковому порядку подбайте про всі вище перераховані пункти. При цьому не варто забувати про те, що при складанні договору оренди в обов’язковому порядку потрібно вказати те, які предмети будуть входити в перелік тих, які потрапляють у тимчасове користування. Це необхідно для того, щоб в разі їх пропажі можна було документально довести, що вони були у квартирі. Якщо ж договір оренди буде відсутній, це в кілька разів ускладнить відстоювання прав орендодавця і в такій ситуації про такий параметр, як окупність, немає сенсу вести мову. Тому в обов’язковому порядку повинен бути складений максимально детальний список тих речей, які передаються у тимчасове користування. Сюди входить не тільки меблі, але і вся техніка, яка знаходитися у квартирі. Після складання списку обидві сторони повинні поставити в договорі власні підписи.

Встановлюючи вартість щомісячної орендної плати, кожен орендодавець повинен пам’ятати про те, що тут може враховуватися безліч факторів. Не варто забувати про такий важливий нюанс, як процес оформлення страхування нерухомості. Її вартість є не високою, але це ідеальний варіант захистити свою нерухомість від затоплення або ж пожежі.

Добавити коментар

Your email address will not be published.